Formování dětské mikroflóry

Formování dětské mikroflóry

Pojďme si něco říci o formování dětské mikroflóry. K přenosu prospěšných bakterií z matky na dítě dochází během přirozeného porodu, kdy miminko prochází porodním kanálem, a při kojení prostřednictvím mateřského mléka a tělesného kontaktu.

Formování dětské mikroflóry

Podle nejnovějších vědeckých zjištění určitý přenos bakterií probíhá i přes placentární bariéru. To znamená, že kontakt dítěte s prospěšnými mikroorganismy začíná již v těhotenství. Z toho vyplývá, že o střevní mikrobiotu by měly náležitě pečovat i nastávající maminky, aby svým dětem předaly co nejlepší základ pro formování jejich vlastní mikroflóry. To je možné udělat např. doplňováním vhodných probiotik již během těhotenství.

Formování dětské mikroflóry

Negativní vliv přenosu přátelských bakterií mezi maminkou a dítětem

• Hektický životní styl a nevhodné složení stravy může negativně ovlivnit složení střevní mikroflóry.

• Porod císařským řezem.

• Obtíže s kojením, kdy miminko musí být převedeno na náhradní umělou výživu.

Jak přenos přátelských bakterií podpořit?

• Vyvážená a pestrá strava (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ryby).

• Mírná, ale pravidelná fyzická aktivita (plavání, procházky, jóga).

• Omezení stresu, např. rozumné dělení času mezi prací a odpočinkem.

• Dostatečný pitný režim (voda).

• Doplňování probiotik, např. osvědčený kmen L. reuteri Protectis.

Co jsou to probiotika

Formování dětské mikroflóry

Slovo probiotikum

se používá k označení živých přátelských bakterií a jedná se o složeninu dvou řeckých slůvek – „pro” má stejný význam jako v češtině a „bios” znamená „život“. Podle definice Světové zdravotnické organizace jsou probiotika definována jako živé mikroorganismy, které při podávání v adekvátním množství přinášejí zdravotní prospěch hostiteli. Mezi nejběžnější typy mikroorganismů používaných v probiotických přípravcích patří bakterie mléčného kvašení a jedním z nejlépe prověřených probiotických kmenů je Lactobacillus reuteri Protectis. Na rozdíl od probiotik, což jsou prospěšné živé organismy, prebiotika jsou nestravitelné části potravy (vláknina), které stimulují růst a aktivitu probiotických bakterií v tlustém střevě.

Ne všechna probiotika jsou stejná

PROBIOTICKÝ KMEN

Při výběru probiotik je klíčové volit produkt podle obsahu konkrétního probiotického kmene.

Účinky probiotik jsou totiž vázány na probiotický kmen, nikoli druh nebo rod. Každý kmen poskytuje příjemci jiné výhody. Jak se vyznat v označení probiotik?

Ukažme si to na příkladu kmene Lactobacillus Reuteri Protectis®:
1. JMÉNO V NÁZVU PROBIOTIKA ROD LACTOBACILLUS
2. JMÉNO V NÁZVU PROBIOTIKA DRUH REUTERI
3. JMÉNO V NÁZVU PROBIOTIKA KMEN PROTECTIS nebo DSM 17938

KLINICKÉ STUDIE

Abychom mohli mikroorganismus považovat za probiotikum, musí být živý, aktivní a jeho přínos včetně dávkování musí být podložen klinickými studiemi.

GARANTOVANÝ OBSAH

Probiotické kapky či tablety by měly obsahovat stejný bakteriální kmen ve stejném dávkování, s nímž byly prováděny klinické studie. Není potřeba probiotikum s miliardami bakterií a větším počtem kmenů, pokud není účinek potvrzen studiemi.

BEZPEČNOST

Jedním z nejlépe prověřených probiotických kmenů je patentovaný Lactobacillus reuteri Protectis® s více než 140 provedenými klinickými studiemi u všech věkových kategorií.

Mikroflóra dítěte po císařském řezu

Formování dětské mikroflóry

Jednou z výhod přirozeného porodu je přenos mateřské mikroflóry. V jeho průběhu miminko přichází do kontaktu s bakteriemi z pochvy a stolice matky. Organismus miminek, která přicházejí na svět císařským řezem, je naopak osidlován bakteriemi z kůže matky a nemocničního prostředí. Porod císařským řezem je u dětí spojován se zvýšeným výskytem alergií a astmatu, diabetu 1. typu, celiakie a obezity. Tato onemocnění mohou mít souvislost se změněným složením mikroflóry těchto dětí. Nové vědecké poznatky naznačují, že probiotické bakterie mohou zabránit nerovnováze mikroflóry u dětí narozených císařským řezem. Jedna z nejnovějších studií prokázala, že podávání L.reuteri Protectis® moduluje tvorbu mikroflóry u dětí narozených císařským řezem a přibližuje její složení mikroflóře dětí narozených přirozeně.

Zdroj: Ewopharma, spol. s. r. o

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (8)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě