Správná technika kojení je klíčem k úspěchu. Ušetří vám totiž mnohé obtíže a trápení. Díky správné technice budete máte mnohonásobně vyšší šanci úspěšně kojit. Pojďme si dnes povídat o tom, proč je tak důležité nechat si po narození miminka odborně zkontrolovat techniku vašeho kojení.
Nejčastější problémy
Propočítala jsem v Kojení Praha, s.r.o. naše záznamy za poslední dva roky. V neuvěřitelných 97 % případů jsou chyby a nepřesnosti v technice kojení příčinou nezdaru. Pozice prsu v pusince miminka jsou dvě – správně a málo. I milimetry hrají roli v tom, zda bude sání miminka efektivní a stimulace tvorby mléka dostatečná.
Pro zajímavost na druhém místě, v 64 % případů to jsou chyby v režimu dítěte. Mýty a dezinformace, které maminka posbírala cestou těhotenství, rodinou, internetem, a bohužel i zdravotnickými zařízeními hrají důležitou, ale bohužel negativní roli. Z našich statistik je zřejmé, že často se v jedné rodině pracuje zároveň na zlepšení režimu i techniky kojení.
Někdy se obtíže objeví hned na začátku při samém rozjezdu kojení. A to je vlastně dobře. Celá situace se může vyřešit poměrně snadno v době, kdy nám ještě příroda v podobě reflexů a hormonálních hladin jde naproti. Horší je, když nepřesnosti v technice kojení miminko nejprve „odpustí“, ale po několika týdnech či měsících se vše vymstí nečekanými obtížemi, které jakoby se odněkud z ničeho nic vynořily. Čím déle se fixují nesprávné návyky, tím je náprava samozřejmě obtížnější.
Jak vypadá správné kojení
Přitom víme, jak má správné kojení vypadat. Relevantní informace poskytuje WHO – Světová zdravotnická organizace a v Čechách například Laktační liga. V Kojení Praha ctíme doporučení obou těchto organizací.
Pojďme si zopakovat znaky správného přisátí k prsu, tak jak je uvádí Laktační liga ve své brožurce Kojení – Všechno, co potřebujete vědět. Mimochodem tato brožurka je výborným tahákem do kapsy a je v .pdf k dispozici na webu Laktační ligy.
- Brada a nos dítěte se dotýkají prsu
- Ústa jsou široce otevřená jako při zívání
- Většina dvorce je v ústech dítěte
- Dolní ret je ohrnut ven
- Jazyk přesahuje dolní ret
- Bradavka i s dvorcem je na jazyku
- Tváře dítěte nevpadávají dovnitř
- Při sání se pohybují spánky a uši dítěte
Jak taková správná technika vypadá v praxi se můžete podívat ZDE.
Teď teoreticky víme, jak má vypadat cílový stav. A my vás dokážeme naučit, aby to tak skutečně vypadalo i u vás.
Laktační poradkyně
Každá maminka by si měla dopřát alespoň jedno setkání s laktační poradkyní po příchodu z porodnice. Nic nedokáže nahradit individuální osobní práci konkrétně s vámi a vaším miminkem. Pokud kojení celkem dobře jde, při této konzultaci doladíte techniku kojení, vysvětlíte si otázky režimu, třeba
- Jak poznat, že dítě má hlad, když mám tedy kojit podle potřeb dítěte?
- Jak dlouho má kojení trvat?
- Jak poznám, že dítě má dost a usnulo, nebo to je jen únava dost ještě nemá?
- Jak poznám, že celkově dítě přijímá dost mléka a prospívá, aniž bych musela vážit před kojením a po kojení, protože to mi stejně neřekne validní informace.
Tato péče o kojení vám dá dobrý start. Pomůže vám předejít obtížím, které by se objevily později (nejčastěji potvůrky vylézají kolem tří měsíců). Z kapacitních důvodů je lepší si tuto konzultaci objednat před porodem. Navíc vás za vaši zodpovědnost odměníme 5% slevou za včasné objednání.
Pořádný rozjezd
Jsou-li v kojení nějaké těžkosti, je vhodné dopřát si Pořádný rozjezd. 14 dní spolupráce s laktační poradkyní osobně, po telefonu, či skypu vám dá dost času a jistoty, aby se zvládly věci, které se za jednorázovou konzultaci stihnout nemusejí. Jako příklad toho, kdy maminky tento tarif využily, uvedu:
- Nedostatek mléka
- Bolest na bradavce při kojení
- Potíže s celým prsem
- Dítě, které spí např. z důvodu novorozenecké žloutenky a je obtížné ho dostatečně nakojit
- Odbourávání kloboučků
- Odbourávání dokrmu
- A ano i odbourávání lahvičky
- …
Stále spolu
Chcete-li mít podporu po celou dobu kojení, je pro vás určen tarif Stále spolu. V takovém případě s vámi budeme při všech důležitých momentech kojení. A protože jde o závazek na 2, 3 někdy i 4 roky, budou se vám věnovat hned dvě laktační poradkyně.
U všech tarifů poskytujeme 5% slevu za objednání před porodem a garanci vrácení peněz, pokud bychom nesplnili vaše očekávání.
A jak už jsem psala v minulém článku, víme, že to funguje. Máme za sebou mnoho zachráněných kojení. Tak pojďme udělat zase o kapičku lepší svět.
S úctou Jitka Herzánová Kojení Praha, s.r.o
Za Kojení Praha s.r.o. s úctou Jitka Herzánová, autorka článku
Mgr. Jitka Herzánová
Psychoterapeutka a laktační poradkyně. Spojení obou profesí se ukazuje jako velmi výhodné. Kromě založení a řízení Kojení Praha, s.r.o. poskytuje psychoterapii v soukromé praxi www.mojeosobnost.cz a pracuje na rozvoji psychoterapeutické metody Equisdom® ve spolku Equita Therapy, z.s.
Ve spolupráci s Kojení Praha jsme pro vás naplánovali sérii článků o základních tématech týkajících se kojení. Napište nám, která témata vás zajímají, abychom o ně mohli náš seriál rozšířit.
Poradny
-
-
-
Zobrazit všechny otázky z poradny (4)Co antikoncepce a kojení?
maminky Happy Baby
U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.
Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?
maminky Happy Baby
Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.
Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?
maminky Happy Baby
Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.
Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.
Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.