Intimní hygiena miminek

Intimní hygiena chlapců

Intimní hygiena miminek – chlapců,  může být pro maminku občas záhadou a těžkým oříškem. Intimní hygiena chlapců je však důležité téma a zároveň velmi citlivá. Odevšad čteme kopec rad, které si často protiřečí, a tak jsme my, maminky, trochu zmatené.

Intimní hygiena chlapců 

Intimní hygiena miminek může být pro maminku občas velkou záhadou a těžkým tématem. Hygiena genitálu chlapců je jiná než u holčiček. Dítě v novorozeneckém a kojeneckém věku by se nemělo koupat denně, to jsme si už řekli. Záleží hlavně na typu jeho pokožky. Intimní partie genitálu je vhodné umývat nebo otřít čistou vodou po každé stolici. Ideální je umýt zadeček a genitál pod čistou tekoucí teplou vodou. Předkožku v tomto věku nepřetahujte, ani při koupání. Výjimku tvoří stav, kdy při úplném zúžení předkožky nedochází při močení k volnému odtékání moči. V tomto případě vyhledejte lékaře. Mohlo by se jednat o takzvanou fimóza – zúžení předkožky.

Uvolňování předkožky

K uvolňování předkožky dochází postupně od jednoho roku věku dítěte. Uvolnit se ale nemusí úplně. Postupně se bude uvolňovat až do puberty. Ani zde však není vhodné předkožku přetahovat. Pokud je však předkožka uvolněná, je možné ji přetáhnout a jemně omýt vodou. Cílem ale nemá být snaha přetáhnout předkožku co nejdříve. Předkožka se samovolně uvolňuje postupně s věkem dítěte a je to fyziologické. Z předkožky omyjte jen SMEG, která se přirozeně tvoří a není to nic alarmující. Pokud byste se snažili násilím předkožku přetahovat, může dojít k fimóza a následným srůstům nebo zaškrcení žaludu, kdy se předkožka nedokáže samovolně vrátit do původního stavu. Výsledkem těchto snah bývá často chirurgický zákrok.

Intimní hygiena chlapců

Intimní hygiena chlapců

Intimní hygiena miminek – chlapců a zánět předkožky

Jde o stav, se kterým se u chlapců setkáváme poměrně často. Projevuje se otokem, zarudnutím předkožky, bolestmi při močení. Přidružené může být vytékání bělavé tekutiny. Jde o patologicky změněnou SMEG. Chlapci trpí bolestmi a nejsou ve své kůži.

Příčina infekce

Příčinou vzniku infekce může být dlouhý pobyt dítěte ve špinavé a plné pleně. Měňte proto plenky co nejčastěji. Na zánětu se mohou podílet i různé dráždící látky (prací prášek, kosmetické přípravky apod.). Dbejte proto na výběr plen. Zauvažujte, zda není vhodnější používat pleny látkové. Pokud vybíráte kosmetiku, zkuste vybrat takovou, která obsahuje minimum chemie. Nepoužívejte žádné pěny do koupele. Malé miminko nic takového nepotřebuje. Léčba spočívá v proplachování předkožkového vaku slabým 3% roztokem borové vody. Pokud by se ale stav nezlepšil a zánět byl silný, navštivte raději odborníka.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

 

Chcete se dozvědět víc, nebo se podělit o svoje zkušenosti? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě