Jak komunikovat s miminkem?

Miminko s rodiči

Říkáte si, že vaše dítě je ještě příliš malé na to, aby rozumělo tomu, co říkáte? Mýlíte se: i když děti nemluví, rozumí více věcem, než si dovedete představit! Mluvte tedy na své dítě co nejvíc. Navíc tím, že vás neustále poslouchá, se současně naučí chápat smysl toho, co mu říkáte. Hromadí slova a bude mít také chuť mluvit. Stejně jako když vás slyší zpívat, objeví radost ze zpěvu.

Ještě před dosažením prvního roku malé dítě objevuje svoje tělo, své ruce, svá chodidla a experimentuje s nimi, stejně jako se vším okolo. Věnuje těmto činnostem veškerou energii, veškerou pozornost, ale ještě neví, co je nebezpečné, dovolené, zakázané… Několikrát se musí uhodit, než pochopí smysl slov: „Pozor, nebo tě to bude bolet.“

Obrňte se trpělivostí: v tomto věku se zákazy ještě zapomínají a je potřeba je často opakovat.

O něco později takhle pochopí výrazy „dobře“ a „špatně“. V této chvíli jsou to ještě cizí pojmy. A v této chvíli je také zbytečné je trestat nebo vést dlouhé debaty jako: „Ty jsi ale neopatrné dítě, to, co děláš, je špatné, buď hodný, nebo…“ Jestliže se vrhá do riskantních nebo nebezpečných věcí, jednoduše řekněte neústupné „ne“. Lekce chování ještě nejsou nutné na to, aby pochopilo vaše rozhodnutí.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě