Ježíšek nosí dárky u nás v Čechách. Víte ale, kdo nosí dárky v jiných zemích? Někde jsou to opravdu velmi zajímavé postavy. Věděli jste o nich?
Česká republika a Ježíšek
Děti u nás velmi dobře znají postavu Ježíška a naše tradice. Píší mu dopisy, co si přejí pod stromeček a toužebně očekávají, jestli jim jejich přání splní.
Co takhle si s dětmi přečíst, kdo nosí dárky v jiných zemích? Osobně mě fascinuje postava čarodějnice Befany.
Itálie a čarodějnice Befana
Čarodějnice Befana nosí v Itálii dárky až 6. ledna. Děti si tedy musí trochu počkat. Dárky a sladkosti má ukryté v krosnu na zádech. Italové zdobí stromek, ale nepečou žádné vánoční koláčky. Pro Italy je součástí oslav půlnoční mše.
Ježíšek na Slovensku
Velký rozdíl mezi Slovenskem a Českou republikou v tradicích není. Tradice mají velmi podobné a dárky tam nosí Ježíšek.
Řecko a Aghios Vassilis
V noci 31. prosince chodí po Řecku Aghios Vassilis a rozdává dárky, které nechává pod vánočním stromečkem. Aghios Vassilis byl jeden z otců církve, který pomáhal chudým – stal se symbolem štědrosti a laskavosti. Děti si dárky najdou na Nový rok.
Španělsko a 3 králové
Děti ve Španělsku obdrží dárky až 5. ledna. Samotná Štědrovečerní večeře však probíhá již 24. prosince a trvá téměř celou noc. Dárky nosí Los Reyes Magos – tři králové: Melchor, Gaspar and Baltasar a dávají je dětem do botiček. Oslavy Vánoc doprovází zpěv a tanec.
Portugalsko a Pai Natal
Otec Vánoc Pai Natal nosí dárky jako u nás na Štědrý večer. Avšak portugalské tradice hovoří také o Menino Jesus, čili o Ježíškovi, který v noci nosí dárky.
Dánsko a jejich vánoční posel
Pro Dány je typické, že na dárcích nešetří. Nakupují je s předstihem několika měsíců a snaží se, aby dárek vystihoval dobrou vlastnost konkrétní obdarované osoby. Dárky nenosí Ježíšek, ale vánoční posel. Dárky jsou zabaleny v několika vrstvách barevného papíru.
Švédsko a vánoční kozlík
Vskutku zajímavá postava je také ve Švédsku. Tady nosí dárky vánoční kozlík Jultomten nebo Tomten. Jultomten nosí s sebou obrovský pytel, to táhne po sněhu. Pytel je samozřejmě plný vánočních dárků. A jak ho poznáte? Velice jednoduše, jeho rohy zdobí červená stuha.
Finsko a Joulupukki
Joulupukki nebo velký Ukko? Ano, ve Finsku za vydatné pomoci piadimužíků, rozdává dárky právě on. Piadimužíci prý odnášejí zlobivé děti do zimního království, do městečka Korvatunturl v Laponsku na severu Finska.
Norsko a vánoční koza?
Norové zdobí bohaté stromky. Dárky nosí vánoční skřítek (julenissen), kterému ještě mnoho Norů nechává přede dveřmi misku s rýžovou kaší. Julenissen schovává dárky do dřeváků a doprovází ho vánoční koza.
Bulharsko a Děda koleda
V Bulharsku se od jistého času (1968), přestože jde o pravoslavnou zemi (ortodoxní však slaví až 6. ledna), slaví Vánoce stejně jako u nás. Dárky pod stromeček nosí Děda Koleda v noci ze Štědrého dne na První svátek vánoční. Bulharsko má však jeden bonus a dárky se rozdávají také na Třech králů.
Rumunsko a Mos Craciun
Stejně jako u nás, tak v Rumunsku nosí dárky 24. prosince Mos Craciun. V každé domácnosti najdete jedličku nebo smrk, a také zelňačku.
Polsko a Swiety Mikolaj
V Polsku rozdává dárky Swiety Mikolaj. Tak jako u nás se zdobí stromek, pod kterým si děti najdou svá splněná přání.
Maďarsko a Télapó
V Maďarsku dárky nosí Télapó. Dárky se rozbalují ještě před vánoční večeří.
Německo a Christkind
Dětem na jihu Německa dává dárky Christkind (Ježíško) 24. prosince. Na severu zase přilétá vánoční duch Weihnachtsman. Zdobí stromek stejně jako u nás, a to většinou jedličku.
Francie a Pére Nöel
Dárky dětem nosí vousatý otec Vánoc Pére Nöel. Děti najdou dárky až 25. prosince ráno pod stromečkem a také ten den rodiny sedí při vánoční večeři.