Kojení nám nešlo – skutečný příběh se šťastným koncem

Dnes vám přináším „Kojící příběh“, který nám přišel od maminky – paní A. Takové situace jsou náš denní chleba. I když tady jsme se docela zapotily. „Zmatení dítěte dudlíkem“ bylo hodně zažité a celá náprava kojení si vyžádala víc času. Dejme již slovo paní A.

Milé nastávající či stávající maminky, chtěla bych se s vámi podělit o náš příběh kojení. Aby byl příběh úplný, musím začít již v těhotenství. Jsem aktivní člověk. Celé těhotenství jsem normálně pracovala. Ještě den před porodem jsem lítala po lese a sbírala houby. Taky jsem tak trochu flegmatik. Proto jsem přípravu kojení příliš neřešila. Na kontrolách na gynekologii se nikdo o prsa nezajímal, dostala jsem pouze letáček o kojení. Po přečtení jsem vyhodnotila, že to nebude takový problém a více jsem to neřešila. Že je to chyba jsem zjistila hned po porodu. 

Zkouška ohněm. Dcera byla hodně spavá, vůbec se nechtěla přisávat. V porodnici jsme musely zůstat déle, protože nepřibírala na váze. Sestřička zhodnotila moje prsa a bradavky. Když viděla naše pokusy o kojení, dala mi kloboučky. Prý mám ploché bradavky, říkala mi tehdy.

Ani s kloboučky kojení nebylo efektivní. Musela jsem každé kojení vážit. Když jsme nakojili 5g/ml byla jsem šťastná. Nutno podotknout ze váha měla rozlišovací schopnost na 10g. Dovedete představit, jak přesné to bylo. Náš boj nakonec skončil odsávačkou a krmením stříkačkou. Dcera ale pořád spala. Abych ji aspoň trochu nakrmila, vždy jsem jí malíček strčila do pusinky.  Pila, aniž by musela sama pusinku otevřít. V tomto stavu jsme odcházely domu – bylo nám doporučeno vážit každé kojení a postupně zvyšovat dávky o 5-10ml za den.

Komentář Kojení Praha: Řešit ploché bradavky pomocí kloboučků opravdu není nejšťastnější řešení, přestože se s ním v porodnicích zatím setkáváme až příliš často. Kloboučky způsobují u dítěte špatnou práci jazyka, horší vyprazdňování a stimulaci prsou. To vede k otokům. K úbytku mléka a nespokojenému dítěti. A také k celému koloběhu negativní spirály, která opravdu často končí neúspěšným kojením během pár týdnů.

Řešení: Ideální je řešit ploché bradavky v těhotenství pomocí formovačů. Pak by tato situace nejspíš vůbec nenastala. Druhou ideální variantou je řešit situaci po porodu pomocí formovačů bradavek a precizní techniky kojení.

Od kolegyně z práce jsem věděla, že existují laktační poradkyně, které chodí domů. Napsala jsem na několik kontaktů. Nakonec jsme se domluvili na konzultaci s kojenipraha.cz.

Přišla úžasná paní Hana Lukavcová. Zkontrolovala prsa a naše spíš nekojení s kloboučky. Dcera, nejenom že zarytě odmítala otevírat pusu, ale i špatně dávala jazyk. Pořídili jsme speciální lahvičku pro kojené děti. Dostali jsme úkol ji krmit pouze z lahvičky a nutit ji otevírat pusu. Paní Lukavcová mi řekla, že tenhle stav může trvat i 6 týdnů. Upřímně mě to vyděsilo. Měla jsme představu, že budeme  normálně fungovat. Se vším tím vyvařováním lahviček a odsávačkou se špatně cestuje.

Komentář Kojení Praha: Skvělé je, že paní A. udržela dostatečnou tvorbu mléka pomocí odsávání. Obdivuhodná byla i její vytrvalost ve snaze kojení zachránit. Nakonec to netrvalo šest týdnů, ale tři. Naučený zlozvyk zatahování jazýčku dozadu byl velmi zažitý. Bylo potřeba použít na reedukaci sání tuto speciální lahvičku. U méně urputných případů je možné řešit situaci snáz. Elegantněji. Tady už to byla vabank hra o záchranu kojení.

Medela lahvička Calma pro kojené děti

Medela lahvička Calma pro kojené děti

Asi po 14 dnech přišel trochu zlom. Dcera začínala projevovat zájem o kojení. Nicméně jsme skončily na 2 dny v nemocnici kvůli průjmu, který ale byl spíše moji hysterií než opravdovým průjmem. Vyhodnotila jsem, že než šašit s odsavačkou, že raději budu kojit s kloboučky.

Naštěstí k nám přišla na další konzultaci paní Jitka Herzánová. Vysvětlila mi, že pokud chci kojit déle, je důležité pro správnou stimulaci prsou kojit bez kloboučků. Hodně bojovala s našim „tvdrohlavcem” a neustálým, minimálním otevíráním pusinky.

Komentář Kojení Praha: Návrat ke kloboučkům sání neprospěl. Byl takovým krokem ze zoufalství. Každé mamince v takovém maratonu začnou docházet síly. Paní A. v sobě našla ještě jednu vlnu energie k dalšímu zápasu.

Následující týden byl pro mě nejhorším, ale zároveň zlomovým. Dcera se nepřisála jinak než s pláčem. Když brečela měla pořádně otevřenou pusu. Někdy jsme bojovaly i 20 minut. Když už se konečně přisála,  ignorovala jsem bolest. Do celého martýria se přidal růstový spurt a s ním i neustálý hlad. Kojila jsem skoro hodinu a za chvíli znovu. Udělaly se mi ragády. Kojení bylo opravdovým utrpením. Byly chvíle, kdy jsme to chtěla vzdát. Dnes jsem ale vděčná, že jsem vydržela. Dcera bude mít za týden 5 měsíců. Je plně kojená a prospívá více než dobře… ( porodní hmotnost 2,9kg- 2. týdny, 3,3kg- 6.týden 4,85kg- 3. měsíc 6,8kg- 4. měsíc 7,3kg).

Komentář kojení Praha: Přisávat dítě jen při pláči a snažit se vydržet bolest není optimální postup. Chvíli trvalo než se paní A. naučila grif, jakým holčičku správně přisát. Také se často stane, že maminky, které jsou nejisté v přisávání, raději trpí než by riskovaly, že se jim podruhé přisát nepodaří. Ale vše má svůj vývoj. Nejprve nešlo přisát vůbec, později ano, ale obtížně. Pak už to šlo čím dál lépe. Bolest není nutné vydržet, lze se domluvit na postupech, kdy toto není nutné.

Chtěla bych moc poděkovat laktačním poradkyním a svoji rodině za obrovskou podporu. Zároveň bych chtěla povzbudit každou maminku, která řeší obdobně problémy s kojením, aby se nebála a nechala si pomoci.

Komentář Kojení Praha: Velmi děkuji paní A. za její příběh. Spousta věcí v něm neproběhla právě ideálně. Přemýšlím, čemu všemu se dalo zabránit prevencí, aby se nemusel hasit tak velký požár. CO všechno mohla udělat maminka? Co porodnice? Co pediatr? Co my? To je věčná otázka. A dlouhá cesta. V tomto případě se podařilo kojení zachránit a dovést do úspěšného konce.  Přejeme všem maminkám hodně štěstí.

Za Kojení Praha s.r.o. s úctou Jitka Herzánová, autorka článku

Kojení Praha s.r.o - Jitka Herzánová

Kojení Praha s.r.o – Mgr. Jitka Herzánová

Mgr. Jitka Herzánová

Psychoterapeutka a laktační poradkyně. Spojení obou profesí se ukazuje jako velmi výhodné. Kromě založení a řízení Kojení Praha, s.r.o. poskytuje psychoterapii v soukromé praxi www.mojeosobnost.cz a pracuje na rozvoji psychoterapeutické metody Equisdom® ve spolku Equita Therapy, z.s.

Přečtěte si náš předchozí článek o správné technice kojení.

Sdílejte
Mustela-listopad-2021reklama
  1. Lenka

    Jako kdybych četla svůj příběh.. Jako prvorodičku mě nenapadlo řešit před porodem kojení, nenapadlo mě, že by s tím mohl být problém.. Jenže na oddělení šestinedělí se všechna moje pohoda vytratila. Neuvěřitelné, jak dovedou člověka vystresovat a zmást základní instinkty matky. Malý byl ospalý, měl náběh na novorozeneckou žloutenku, přisával se, ale mě bohužel začali stresovat, že nemám mlíko a že malý nepřibývá na váze a že ho nemůžu trápit hladem. Takže nejdříve klobouček, nešlo ani s ním, a začalo kolečko vážení, snaha o kojení, vážení, dokrmování UM a nakonec odsávačka.. Spala jsem tsk dvě hodiny denně.. Neuvěřitelné, jak jsem byla po 4 dnech, kdy se mi trošku rozjelo kojení odhodlána, ze už tam nemůžeme zůstat ani minutu. Naštěstí váha ukázala pro ně akceptovatelné číslo a my mohli v klidu odjet. Až doma se vše srovnalo a měli jsme oba klid.. Nikdy bych nevěřila, jak může porodnice, která se chlubí babyfriendly označením, takto kazit přirozené kojení a od začátku to řešit příkrmy.. Se nedivím, kolik dětí je proto na UM. Co směna, to jiné informace, každý tvrdil něco jiného, no byla jsem z toho paf… Musela jsem si na to přijít sama.. Kdybych dala na ně, opouštíme porodnici s umělým mlékem..

  2. Daniela

    Je smutné, žev nemocnici na odd.šestinedelí vám vlastbe vedia pokaziť kojenie už od začiatku. Mám 3 a pol mesačneho prcka rodeneho cisarskym rezom. Po porode sa nekonal ziadny bonding telo na telo ani prvé prisatie. Doniesli mi ho až na ďalši deň ráno okolo 6 a podla mňa nám deti priniesli akurát nakŕmené glukozou. Drobci boli uplne ospalí a zas sa nekonal ani náznak prisávania. Rovnako ma hneď sestričky odsudili na klobúčky a tvrdili že bez nich nenakojim ani ml. Jasne že sa mi mlieko ani nerozbehlo, cez klobúčky a bradavky sa žiadna informácia od malého nedostala do mojho tela. Z nemocnice sme odchádzali s flaškou a sunarom. Sestrička mi drzo povedala že keď mam i tak klobúčky tak je jedno či maleho krmim flaškou. Ako prvorodičku ma hneď odsudili na nekojenie. Doma sa už mlieko ani nerozbehlo, ani sa nečudujem. Odsávačka mi za celý den odsala dávku tak na jedno nakojenie a bol koniec. Keby pred pár mesiacmi viem ako to naozaj funguje tak je všetko inač. Ale vlastne v nemocnici vám nedajú žiadne informácie, smutné. Odvtedy som si napočuvala tolko podcastov o kojení, že viem asi toho viac ako sestričky v nemocnici. Ale u mna je už neskoro.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě