Molusky jsou vysoce nakažlivé virové kožní onemocnění, které se vyskytuje hlavně u dětí, ale může je dostat i dospělí. Jde o výsev malých bradavičnatých pupínků po celém těle.
Přenos nemoci je jednoduchý
K přenosu dochází kontaktem s infikovanou osobou anebo infikovaným předmětem. Velmi často si je děti přinesou z bazénu, dětského hřiště, ze školky nebo dětských heren. Molusky můžou mít také dospělí a dokonce je typ, který se přenáší výhradně pohlavním stykem.
Molusky, kam se podíváš
Molusky se vyskytují hlavně u dětí do věku 8 let. Nepohrdnou ale ani adolescenty a dospělými, i když ve značně menší míře. Inkubační doba je od 2 do 7 týdnů. Až 10% dětí, které trpí moluskami, mají zároveň ekzém. Nejčastěji mají dětí molusky z toho důvodu, že jejich imunitní systém se nákaze ještě nedokáže bránit, přitom u mnohých si časem imunitní systém poradí sám. U imunodeficientních pacientů můžou mít molusky vážnější průběh, pokud se virus dostane do krve, kde může způsobit větší imunitní reakci.
Jak poznáte molusky
Jsou to malé polokulovité puchýřky virového původu, jsou barevné jako samotná pokožka, ale někde jde o zbarvení více do červena nebo do žluta. Molusky se mohou vyskytovat po celém těle. Děti pociťují svědění, proto je důležité zabránit tomu, aby si je děti rozškrábaly, neboť se tak nezadržitelně šíří dál. Na těle jich může být velmi rychle až několik stovek.
Klasická léčba
Klasická léčba bývá lékařem naordinována formou mastí a roztoky na potírání. V případě, že na tyto léčebné přípravky molusky nereagují a molusek je víc, lékaři je vyštipují pinzetou pomocí lokálního znecitlivění a nebo kyretáží (vyškrábnutím) chirurgickou lžičkou, kde často dochází k reinfekci nebo krvácení. Z tohoto důvodu se kyretáž považuje za méně vhodnou. Někteří lékaři radí sterilní jehlou molusku propíchnout a okamžitě dezinfikovat přípravkem na kůži, aby se nákaza dál nešířila.
Alternativní postupy léčby
Existuje několik osvědčených rad, které při léčbě molusek mohou pomoci. Jelikož se často vyskytují u dětí s oslabeným imunitním systémem, může pomoct celkové posílení imunity organismu, což znamená – kvalitní strava, vyšší dávky vitamínu C (ideálně lyofilizovaný), v zimě přidat vitamín D v podobě rybího tuku. V létě určitě pomůže dovolená u moře, protože slaná voda má na kůži blahodárné účinky nebo zařadit koupele s mořskou solí. Ve většině případů se potom molusky vyléčí sami – spontánně aktivací imunitního systému dítěte.
Aromaterapie – jde o přímé potírání oleji – levandulový, čajovníkový (tee trea) a ravensara.
Existují také přípravky jako Molusan nebo Molunol, které mohou pomoci, stejně tak potírání koloidným stříbrem se jeví jako účinné. Dobré výsledky mají maminky také při použití tinktury z česneku a s přípravkem Alivictus.