Známe naše babičky a dědečky, kteří by své 5 měsíční vnučce nejraději naservírovali kapustu s klobásou. A vím, že podobně ,, akčních „prarodičů máme na světě mnoho. No právě při prvních příkrmech platí, že stejně jako složení, je důležitá i forma. A tak by se měl připravovat také první dětský oběd.
První dětský oběd
Vaše děťátko poznalo jen mlíčko. Proto je jiný typ stravy něj velkou neznámou. Aby byl přechod děťátka z mléka na tuhou stravu co nejlehčí, první příkrmy mají často strukturu krémové polévky.
Nebojte se, příprava prvního dětského obědu je zcela jednoduchá:
Mrkev oloupeme, nakrájíme a uvaříme v kojenecké vodě do měkka. Hotovou mrkev s přiměřeným množstvím vody, v níž se vařila, rozmixujeme ponorným mixérem. Příkrm s teplotou asi 40 stupňů Celsia (nesmí pálit na pokožce) je připraven pro malého hladovce. Prckové mají raději jídlo, které je pouze mírně zahřáté.
Když se miminko seznámí s novou strukturou jídla, můžeme potravinu rozmačkat vidličkou a později krájet na malé kousky. Díky tomu se děťátko naučí žvýkat a polykat tuhou stravu.
Kolik příkrmu má děťátko sníst?
Často se setkáváme s doporučeními, kolik by mělo děťátko na začátku přikrmování sníst. A přestože se mezi miminky najdou jedlíci, kterým mrkvička zachutná hned napoprvé, častěji si prcka na příkrm musí zvykat několik dní či týdnů.
Obecně však platí:
- 1. den nabídněte dítěti pár lžiček pokrmu. Pokud spolkne alespoň jedno sousto, můžete být na něj i na sebe hrdá. Dokázali jste velkou věc. Miminko dokrmte mlíčkem.
- 2. a 3. den děťátku podejte příkrm z téže zeleniny, ideálně ve stejnou dobu. Uvidíte, že si na příkrm začne postupně zvykat a spapá více. Opět ho dokrmte mlíčkem.
- Na 4.den naservírujte děťátku bramboru nebo jej přidejte ke příkrmu z mrkve. Prcka dosyťte mlékem. Novou potravinu přidávejte vždy po 2 až 3 dnech. Buďte trpělivá a brzy se dočkáte dne, kdy sní děťátko celou porci.
Miminku dávky příkrmu zvyšujte pomalu.
V průběhu 2 až 4 týdnů by měl polední příkrm plně nahradit kojení. Některým dětičkám to trvá déle. Proto se netrapte, pokud si bude děťátko žádat mléko i po měsíci.
Proč miminko nechce jíst? Ačkoliv na vás drobeček toužebně hleděl, když jste snídali, první sousto příkrmu v pusince ho může znejistit. Nebuďte proto frustrovaná, když lžičku začne odstrkovat a bude chtít jídlo vyplivnout. Nová chuť, nová struktura, nový pocit v pusince je něco, na co si děťátko musí zvyknout.
Můžete mu s tím však pomoci:
- Přestože mrkvička je všude kolem vás, zůstaňte klidná. Osvojte si mantru, která vám pomůže zvládnout první dny: ,, Trpělivost a klid! Nepořádek k dětskému papání patří. „
- Občas se stává, že nemáme chuť do jídla. Možná i vašemu miminku právě nechutná jíst nebo nemá náladu zkoušet nové věci. Nenuťte ho. Další den to půjde snadněji.
- Na krmení používejte kvalitní plastovou lžičku. V ústech je na pocit příjemnější než chladný kov a děťátko se nezraní, pokud do ní zakousne.
- Miminku první dny zpívejte, mluvte se mu, podejte mu do ručky jinou lžičku. Pokud odpoutáte jeho pozornost, krmení vám půjde lépe.
Jak na první dětský oběd – rady maminek
Zuzka, 28 let (Ústí nad Labem) :
Z příkrmů jsem měla obavy. Radila jsem se s dětskou lékařkou, která mi vše vysvětlila a poradila mi, abych vyzkoušela třístupňový systém zavádění. Znamená to, že 1. den uvaříte děťátku mrkvičku. Na 2. a 3. mu stále podáváte mrkvový příkrm. Pak, pokud mrňous nemá žádnou alergickou reakci, přidáte bramboru a zase jím děťátko krmíte tři dny. Na čtvrtý den můžete připravit příkrm z mrkve, brambory a hrášku.
Kristýna, 26 let (Zvolen):
Hodně jsem o přikrmování četla a zjistila jsem, že existuje metoda, podle níž se miminko dokáže samo napapat. Nazývá se Baby Led Weaning (BLW). Vařená strava se nemixuje, pouze krájí na kousky, které si miminko bere a je. Na začátku jsem příkrmy mixovala a později jsem je rozmačkávala a dcerce jsem podávala i nakrájené kousky do ručky.
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.