Škytavka u miminek – máte doma malou škytku?

Škytavka

Jste novopečení rodiče? A máte doma malou škytku? Škytá vaše miminko tak, až vás to děsí?…

Škytavka u miminek – vědci zjišťovali, co ji způsobuje

Čerství rodiče si nemohou pomoci, ale kdykoliv jejich dítě dostane škytavku, začnou mít strach, protože ani vědci si stále nejsou jisti, co tento stav způsobuje. Víme ale něco, co by mohlo vaše obavy zmírnit: nový výzkum říká, že tento nedobrovolný proces může být důležitou součástí vývoje mozku vašeho novorozence.

Máte doma malou škytku? Usmívající se miminko

Studie prováděná výzkumníky z University College of London a publikovaná v časopise Clinical Neurophysiology naznačuje, že škytavku – silné kontrakce neboli křeče bránice způsobené podrážděním nebo stimulací svalů – může vyvolat elektrická aktivita v mozku, která pomáhá děti učit, jak regulovat své dýchání.

Jak studie probíhala?

Vědci se zaměřili na 217 kojenců narozených v rozmezí 30. až 42. týdne a zaznamenávali mozkovou aktivitu kojenců pomocí elektrod, které byly umístěny na pokožku hlavy. Umístili také senzory pohybu na břicho dětí, aby určili, kdy ke škytavce dochází.

Máte doma malou škytku? Novorozeně

Podle studie se všechny škytavky odehrály během bdění nebo aktivního spánku. Každá škytavka vyvolala u všech novorozenců tři mozkové vlny, z nichž poslední vlna pomáhá dítěti spojit zvuk škytavky s kontrakcí bránice.

Studie také zjistila, že škytavka skutečně začíná v lůně matky již od 9. týdne plodu. A předčasně narozené děti jsou více náchylné ke škytavce, takže tráví až 15 minut denně škytavkou. Už v těhotenství maminky pociťují jemné záškuby miminka, tak jak již v bříšku škytá.

Máte doma malou škytku?

Podle studie činnost způsobená škytavkou může dětskému mozku pomoci naučit se monitorovat dýchací svaly tak, aby nakonec mohlo dojít k dýchání. Dobrovolné ovládání pohybu bránice nahoru a dolů a vytvoření takového propojení je pro novorozence zásadním vývojovým milníkem.

Studie však stále nenašla příčinu škytavosti u dospělých, ale vedla výzkumný tým k otázce, zda nejde o reflex z dětství, kdy měl důležitou funkci…

A co vaše miminka, škytají? Jak často?

Napište nám do komentářů!

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě