Zdraví a pleny

zdraví a pleny

Výběr plen nemusí být zcela jednoduchá záležitost. Zdraví a plenky se dnes skloňují velmi často. Jak jste na tom vy? Kterým plenkám dáváte přednost?

Opruzeniny – zdraví a pleny

Často se stává, že malá miminka mají opruzeniny. Jsou na ně náchylné, protože jejich pokožka je skutečně velmi citlivá. Kožní bariéra ještě není zcela vytvořena, a tak může mokrá plenka velmi rychle způsobit podráždění pokožky. Je proto důležité pleny často měnit. Zadeček miminka důkladně omýt vodou a udržovat v suchu.

Pokud je to možné, zadeček miminka by měl být co nejvíce bez plenky, aby pokožka dýchala a nedošlo k zánětu. Pokud již je opruzený, je vhodné vystavit podrážděnou pokožku co nejvíce působení vzduchu, ačkoli to znamená, že budete mít možná počúranou postýlku. Na zklidnění pokožky můžete zadeček natřít kvalitním krémem k tomu určeným nebo i heřmánkovým olejem.

Na opruzeniny nepoužívejte vlhčené ubrousky s chemickými přísadami. Stačí vám naprosto čistá voda. Ideální je v tomto případě použít bavlněné utěrky (například rozstřihnout plenku na menší kousky) a vždy použít čistou. Můžete si udělat odvar z heřmánku nebo řepíku a jemně bavlněnými utěrkami (ne ručníkem) pomaličku utřít zadeček a nechat vyschnout na vzduchu.

Bavlněné pleny nebo ty jednorázové?

Přemýšlíte nad látkovými plenkami? Určitě je to dobrá volba. Chce to však více práce. Připravte se na to, že plenky budete muset každé 2 až 3 dny prát. Ale pro děťátko jsou látkové pleny velmi pohodlné. Také je daleko jednodušší odnaučit dítě od látkových plen, než od těch jednorázových.

Zdraví a pleny?

Co tak látkové pleny? Látkové pleny jsou úžasné i v tom, že neobsahují žádnou chemii, žádné želírujícími látky, aromata, plasty a igelity. Moderní materiály látkových plen odvádějí pocit vlhka, takže jsou pro děťátko skutečně velmi příjemné. Jako prevence před vznikem opruzenin a před dermatitidou jsou ideální. Pro chlapečky navíc ještě i proto, že se u nich nepřehřívá šourek jako v jednorázových plenkách. No a jsou vhodnější i na správný vývoj kyčelních kloubů, protože drží nožičky široce od sebe.

 

látkové pleny

látkové pleny

 

 

Kdysi byly látkové pleny pouze bílé, dnes jsou různé, mají krásný design. Můžete si vybrat z množství barev a vzorů. Pokud vás odrazuje to, že je budete muset žehlit, tak péče o dnešní látkové pleny je velmi jednoduchá. Není nutné je vyvářet na vysokých teplotách a žehlit. Perete je každé dva až tři dny, takže je dobré udělat si zásobu na nějaký čas, abyste je mohli měnit bez stresu. Při praní nepoužívejte aviváž, může mít vliv na jejich funkci.

Vaše počáteční investice bude tedy vyšší, to je pravda, ale zase i výhod této volby bude víc.

 

 

jednorázové pleny

jednorázové pleny

 

Je praktické a pohodlné plenku použít a zahodit. Nevýhodou je však to, že některé děti mohou být na jednotlivé složky a chemické přísady citlivé a také náchylnější na opruzeniny. Často se může stát, že pak budete muset koupit jiné nové balení z důvodu alergické reakce, nebo prostě vašemu dítěti nebude vyhovovat tvar pleny, síla gumiček, nebo bude mít větší pupíček. Jednoduše mu budou malé, nebo mu z jiného důvodu nemusí sednout.

 

Z ekologického hlediska jsou jednorázové pleny problémem. Možná jste to netušili, ale použijete jich ro miminko 8 až 10 tisíc, dokud se vaše dítě nenaučí na nočník. Rozložitelnost jednorázových plen,  se počítá zhruba na 300 až 500 let.

 

Chcete se dozvědět víc, nebo se podělit o svoje zkušenosti? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě