Vernix caseosa – mázek na povrchu těla právě narozeného

Vernix caseosa

Pokud jste někdy viděli právě narozené dítě, možná jste si všimli, že jeho kůže je pokryta syrovým bílým mázkem, podobný sýru. Co je to za věc – a když vaše maličké přijde na svět, měla by se rychle smýt z jeho tělíčka?

Tajemná smetanová látka, kterou má mnoho dětí při narození alespoň částečně, vyvolává efekt buď „Brrrr!“ nebo „Wow!“ v závislosti na tom, co o  ní víte.

Vernix caseosa – mázek na povrchu těla právě narozeného je vlastně skvělý pro vaše novorozeně – a možná i pro vás.

Vernix caseosa

Co vernix caseosa dělá, proč je důležitý a proč byste ho mohli nechat na kůži vašeho novorozence o chvíli déle?

Vernix caseosa je mastný sýrový povlak, který zakrývá kůži dětí během jejich života v lůně. Skládá se z kožních buněk a mazových sekretů a ve skutečnosti plní důležitou funkci: chrání křehkou pokožku před popraskáním a zvrásněním působením amniové plodové tekutiny obsahující fetální moč.

Vernix caseosa, mázek na povrchu těla novorozence, se obvykle objevuje kolem 19. týdne těhotenství a houstne až do 34. týdne. O několik týdnů později povlak začne samovolně odtékat do plodové vody a vaše dítě ji spolkne. Není to fascinující od matky přírody? Do 40. týdne je pak většina vernixu pryč.

Děti narozené dříve mají vernixu více než děti narozené později. Pokud vaše maličké dorazí několik týdnů před stanoveným datem, může být stále dobře pokryté vernixem. Pokud se narodilo včas, mohlo by mu v záhybech kůže nebo pod nehty zůstat jen trochu vernixu. Pokud se narodilo pozdě, možná už mu nezbyl žádný vernix a jeho kůže by mohla být vrásčitá nebo se loupat. Nebojte se, je to dočasné!

Jistá studie zjistila, že antimikrobiální vlastnosti vernix casoesajsou podobné mateřskému mléku. A děti, které se narodí po termínu, mají méně vernixu, protože povrchově aktivní látka, která je uvolňována zralými plícemi plodu, se mísí s plodovou vodou a způsobuje uvolňování vernixu z kůže. Vernix caseosa, máze na povrchu těla novorozence, je potom spolknut plodem a přináší veškerou antimikrobiální dobrotu, která novorozenci poskytuje vestavěnou okamžitou imunitu. Úžasné!

Vernix caseosa

Předčasně narozené dětí před 28. týdnem o hmotností nižší než 1000 g nemají dostatečně vyvinutou kůži, proto ochranný plášť v podobě vernix caseosa postrádají.

Jaké jsou výhody vernix caseosa?

Vernix caseosa pomáhá vytvářet bariéru mezi kůží vašeho dítěte a okolní plodovou vodou. Jeho primární úlohou je chránit a hydratovat, podobně jako tělový hydratační krém. Má však i další výhody:

 • Během těhotenství: vernix caseosa, který vaše dítě spolkne, může také pomoci vyživovat jeho vyvíjející se střevní bakterie.
 • Během porodu: mastná textura vernix caseosa může sloužit jako přírodní mazivo, aby se minimalizovalo tření, protože vaše dítě prochází porodním kanálem a půjde tak snadněji ven.
 • Po porodu: vernix caseosa může i nadále chránit pokožku vašeho dítěte tím, že mu pomáhá udržet vlhkost a zabránit bakteriálním infekcím. Vůně vernixu se může podílet na vyvolání nervových spojení v mozku dětí, potřebných pro kojení.
 • Pro maminky: vernix caseosaobsahuje sloučeniny, o nichž se předpokládá, že podporují hojení v perineální ráně, takže může pomoci při zotavení u vaginálních porodů.

Měli byste pozdržet první dětskou koupel v nemocnici?

Koupání bezprostředně po narození bývalo považováno za nejlepší pro kojence. Více a více nemocnic však tuto praxi mění. Dnes je stále častější s první koupelí nespěchat. To udržuje vernix na kůži dítěte delší dobu a dává dítěti a mámě více času na kontakt s pokožkou v prvních několika hodinách po narození.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje počkat s koupelí nejméně šest hodin – a pokud můžete, celých 24 hodin. Udělejte to, na co se cítíte. A pokud si nejste jisti nebo máte pocit, že potřebujete nějaké vedení či radu, zeptejte se lékařů či sestřiček.

Existují rizika spojená s ponecháním vernix caseosa na vašem dítěti po narození?

Nechat vernix caseosa na dítěti po jeho narození není obyvkle nevýhodou, existují však výjimky. Děti narozené s chorioamnionitidou, infekcí plodové vody, obalů, nebo s barvením plodové vody mekoniem, tmavě zelenou látkou, která lemuje střeva dítěte ještě před narozením, musí být koupány ihned po porodu, aby se snížilo riziko bakteriální infekce.

Děti narozené matkám, které jsou HIV pozitivní nebo mají hepatitidu, by měly být také koupány ihned, aby se omezila šance na přenos nemocí.

Vernix caseosa je vlastně dojemná, roztomilá ochrana vašeho děťátka. Chrání dítě, když je v lůně – a může vám poskytnout některé  výhody během porodu i po něm. Pokud je to možné, zvažte, zda ji nenechat na kůži novorozence alespoň na chvíli. 

Pokud u nás ještě nejste zaregistrována, neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Vaše miminko se ve vašem bříšku mění každý den. Každý den udělá velký pokrok a vy díky našim zprávám můžete sledovat pravidelně každou změnu. Registrací v našem klubu a vyplněním všech údajů o miminku se zapojíte do našeho programu. Ten byl připraven spolu s odborníky a každý týden vám přijde do vaší e-mailové schránky. I tento program je pro vás zcela ZDARMA.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě