Dítě bude pokračovat takovým tempem, které mu vyhovuje jak po fyzické, tak po psychické stránce. V každodenním životě pro svůj vývoj využije volnost pohybu a příležitosti k překonání nějaké překážky. Zároveň se zdokonaluje způsob, jakým miluje, pozoruje, rozumí, komunikuje, hraje si. Všechny tyto změny navzájem souvisejí, není možné oddělovat psychologický a motorický vývoj, a proto mluvíme o psychomotorice.
Vývoj dítěte – co je třeba vědět:
- Vaše pohotovost, pozornost, povzbuzování a radostný potlesk představují pro dítě podporu, kterou potřebuje, aby se pustilo do nových dobrodružství. Takovým je například chůze.
- Nebuďte netrpěliví! Nejedno miminko, které rychle odstartuje, nakonec doběhnou či předběhnou miminka s želvím tempem. Všechny děti v každém okamžiku rozvíjí nějaké své schopnosti. Neztrácejte čas porovnáváním dětí, věnujte se vlastnímu.
Jaká překvapení vám tedy připravuje vaše miminko v jednotlivých měsících?
Probuzení smyslů – od narození do 3 měsíců
- měsíc
Miminko nakrátko zvedne hlavičku a otočí ji z boka na bok. Pomalu začíná objevovat svět. Je ještě maličké, ale když ho držíte v náručí, hltá vás pohledem, zajímá se o pestré předměty a pozorně naslouchá novým zvukům. To, co se naučí, není viditelné, ale ať vás to nemýlí – vaše miminko v učení pokračuje obrovskými kroky.
- měsíc
Koncem druhého měsíce budete dojata, když na váš úsměv zareaguje úsměvem. Už dokáže vyjadřovat radost a štěstí. Hlavičku už zvedá stále lépe a přitom se opírá o předloktí. Osvobozuje se od ohnutépolohy při narození – snáze natahuje ramena a nožičky a začíná otevírat semčené pěstičky.
- měsíc
Miminko už pevně drží chrastítko, pokud mu ho vložíte do ruky. Nešikovně se snaží dát si ji do úst, a chytit ji i druhou rukou. Očima pozorně sleduje předmět, který mu ukážeme. Stále více se otevírá vnějšímu světu a zajímá se o všechno, co ho obklopuje. Sleduje domácí život uložené v postýlce, pozoruje přípravu jídla nebo koupel starších sourozenců.
Nejvhodnější hračky
Během prvních tří měsíců života se dítě učí pohybovat rukama a nohama. Sleduje očima výrazné předměty, které se pohybují nad jeho tváří a otáčí se za zvukem. Nejvhodnější hračky mají kontrastní barvy, vydávají uklidňující zvuky a lze je připevnit nad postýlku.
Zkoumání – od 3 do 6 měsíců
- měsíc
Miminko začíná dobře rozlišovat různé situace, se kterými se potýká. Dává najevo, co cítí – pobavení, radost, strach, hněv, zhnušení. Na bříšku se natahuje a dělá letadlo. Hraje si se svýma rukama a třese hračkami, které visí před ním, a tak objevuje vztah příčiny a účinku.
- měsíc
Velmi pomaličku začíná uchopovat předměty, které se mu předkládají. Zdokonaluje se. Vnímá hněv, podráždění, nespokojenost, spokojenost, úsměv, něžnost ve vašem hlase nebo ve vašem postoji. Cítí rozdílný tón hlasu a tváří se bezradně.
- měsíc
Miminko leží na bříšku a opírá se o natažená ramena. Chytá předměty, které se mu vidí zajímavé (již si dokáže vybírat). Zachytí je celou rukou a poté je zkoumá, olizuje a cucá. Má novou hru – překládá si hračku z jedné ruky do druhé. Projevuje už i svou vůli a už musíte použít lest, abyste mu například utřeli ústa. Pokud mu to není příjemné, bez váhání vám bude odtlačovat ruku nebo otočí hlavu.
Nejvhodnější hračky
Hračky mají mít zajímavý tvar, výrazné barvy a dítě je má lehce uchopit. Musí být z nezávadných materiálů, neboť děti si je dávají do úst. Také by měly rozvíjet motorické dovednosti.
Objevování – od 6 do 9 měsíců
- měsíc
Připravuje se důležitá etapa! Již rozlišuje cizí a známé osoby (začne tím, že se bude bát lidí, které nezná). A když mu schováte hračku, bude ji hledat, byť donedávna, když se mu někdo nebo něco dostalo ze zorného pole, jako by hned na to zapomnělo. Začíná chápat, že lidé a věci existují i tehdy, když je přestane vidět. To ho pobízí hledat ukrytou hračku, a to je hra, která mu pomůže pochopit, že pokud ho ráno dáte do jeslí, večer u něj zase přijedete. Dokáže se obrátit a střídá polohy vleže na zádech a na břiše. Na zádech uchopí oběma rukama své nohy a hraje si s nimi a na bříšku obdivuje vše, co ho obklopuje.
- měsíc
Cizí tváře v něm začaly vyvolávat strach. Když odejde maminka z místnosti, obává se, že ji víc neuvidí. Všechna miminka ve věku kolem osmi měsíců tím přecházejí. Zavěsí se tedy na matku a při setkání s neznámými odvrací tvář. Obvykle, pokud bylo zahrnuto láskou v prvních měsících života, tuto etapu překoná a vyjde z ní silněji a samostatněji. Ba dokonce mu dělá radost, když se schová za svůj bryndáček, a pak se znovu ukáže. Je to jeho způsob, jak se naučit ovládat svůj strach. Pokud jej posadíte, pár vteřin a později i několik minut tak vydrží. Rado nadskakuje, když jej držíte pod rameny ve vzpřímené poloze. Uchopí předměty, ale umí je i pustit, když otevře ruku. A tak se baví – pouští z ruky předměty a nechává je padnout.
9.měsíc
Miminko zpočátku hračkami bouchá o zem, později je zkoumá. Už sedí samo, ale musí se soustředit, aby udrželo rovnováhu. Když se chytí rukama, umí se vzepřít a zůstat stát v ohrádce. Už se snaží zalíbit úsměvy, hrou, luncí… Žasnete a bavíte se na jeho grimasách.
Nejvhodnější hračky
Nejvhodnější jsou hračky, pomocí kterých objevují tvar, vztahy mezi rozměry, zvuky a které zdokonalují jejich motoriku. V tomto věku jsou důležitá kousátka. Dětem se líbí látkové knížky, které vydávají zvuk, ale také hračky, které lze naplňovat a vyprazdňovat.
Hra – od 10 do 12 měsíců
- měsíc
Už sedí docela pohodlně, lépe využívá své ruce. Důkladně a přesně sbírá drobky a drobné smítko uchopíce je mezi palcem a ukazováčkem. Pyšně tleská ručičkami a bouchá jednou kostkou o druhou. Prsty zkoumá malé otvory. Požádejte vaše děťátko, aby ukázalo známý předmět (lžičku, plenu, postýlku). Provede to s radostí a správně. I když ještě nemluví, dokáže už dobře chápat mnohem více věcí, než si myslíte!
- měsíc
Tato malá bytost má geniální rysy! Aby dítě dosáhlo, co chce, prokazuje velkou invenci a využívá vztahů mezi věcmi – potáhne ubrus, aby dosáhlo piškotu, pomocí paličky si přiblíží hračku, která je kdesi uprostřed ohrádky. Má už i několik technik na přemisťování – čtyřnožky, jako rak, se zadkem vystrčeným nahoru nebo vestoje kráčejíce stranou podél nábytku. Pokud jde o chůzi, zvládne ji, když ho drží za ruce, ale tento způsob chůze není pro něj pohodlný
- měsíc
To je asi střed etapy napodobování. Děťátko se snaží napodobovat všechno a všechny. Chce samo jíst i pít z hrníčku! Chce narůst, tak mu dejte šanci. Pokud mu v tom budete bránit, hrozí, že ztratí odvahu i zájem. Vaše podpora a povzbuzování jsou pro něj mimořádně významné. Při chůzi se už jen přidržuje jednoho pomocného prstu. Některá miminka už udělají první krůčky, jiná vyčkají s chůzí až do 18 měsíců. Každé má svůj vlastní čas.
Nejvhodnější hračky
Motorické schopnosti se stále zdokonalují. Dítě chce všechno prozkoumat, má velkou představivost a touhu napodobovat. Jako hračky jsou vhodné předměty, které lze snadno třídit, skládat nebo provádět sestavy. Potěší ho i obrázková knížka. Oblíbenou hračkou je zrcadlo, do kterého se může dívat a povídat si samo se sebou.
Je důležité, abyste si pamatovali, že malé dítě se nevyvíjí rovnoměrně. Jeden měsíc budete překvapeni, jak úžasný pokrok zaznamenalo, ale následující měsíc bude stagnovat (nebo se dokonce v některých případech vrátí zpět). A na vaše děťátko čeká ještě mnoho věcí, na jejichž objevení se musí připravit.
O vaše příběhy se můžete podělit v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.