Kojení a příkrmy

Chtěla bych se zeptat, jak postupovat se zaváděním příkrmů. V propagační brožurce od pediatra jsem se dočetla, že se dítěti nejprve dá ochutnat pár lžiček zeleniny, další den znovu stejný druh a postupně se jedno kojení zcela nahradí příslušným příkrmem. Setkala jsem se ale i s názorem, že tento postup je špatně a že se má vždy dát jen ochutnat pár lžiček příkrmu a následně dokojit. Jak to tedy je? Šla jsem první cestou dle doporučení pediatra, nyní je synovi 9 měsíců a namísto kojení má dopoledne k svačině ovoce, k obědu maso nebo žloutek se zeleninou a odpoledne kaši. Zbývající jídlo během dne i noci tvoří kojení. Postupuji správně? Děkuji za odpověď.

Poradna kojení

Kojení Praha s.r.o.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se příkrmů u devítiměsíčního miminka. Podle toho, co jste uvedla, dáváte tři příkrmy po sobě (svačinka, oběd a kaše) a kojení zůstává ve zbytku dne a v noci. Z hlediska kojeni je to celkem dlouhá doba, kdy miminko nedostává mléko.
Mateřské mléko tvoří podstatnou část výživy i po půlroce života dítěte (WHO doporučuje kojení minimálně do dvou let). Frekvence kojení a příkrmů se postupně snižuje, ale v prvním roce dítěte by ještě mělo převažovat kojení nad příkrmy. Mléko představuje hlavní zdroj tekutin, živin a energie. Z toho vyplývá, že příkrmy by neměly být místo kojení, ale jako doplněk k mateřskému mléku. Pokud tedy chcete v kojení pokračovat a mít dostatek mléka i pro další měsíce kojení, je dobré dítě v kojení neomezovat. V době příkrmů mu po jídle můžete nabídnout prso nebo ho kojit mezi podáváním příkrmů. Naopak vynechávání kojení dává Vašemu tělu signál, že nemusí tvořit tolik mléka a vede k postupnému ukončování kojení.
Tedy je naprosto v pořádku dál kojit podle potřeb dítěte, i po příkrmu i mezi jídly.

Mnoho štěstí přeje Kojení Praha, s.r.o.

Stále máte otázky

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama