Jak oddálit hrozící předčasný porod

Vyšetření před porodem

Předčasný porod je v dnešní době strašákem mnoha těhotných žen. Co můžete sama udělat, pro to, aby k porodu došlo v termínu, či co nejdéle.

  1. Choďte na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi a vždy jej upozorněte na možné potíže ( tvrdnutí bříška, výtok, otoky nohou, bolesti v kříži ). Abyste nezapomněla, napište si doma na lísteček vše, na co se chcete v ordinaci zeptat, či na co upozornit.
  2. Hýbejte se s rozumem – dohodněte se s gynekologem na tělesných aktivitách – pokud jste rizikově těhotná, je možné, že budete mít nařízený klid na lůžku, či budete nucena omezit své zaměstnání. Většinou ale stačí „zvolnit“, podnikat kratší a nenáročné zdravotní procházky, „zaměstnávat se” třeba výrobou výbavičky.
  3. Nepřetěžujte se! Dlouhé stání i sezení, nošení těžkých předmětů, to vše může uspíšit otevírání děložního hrdla. V některých případech je nutné omezit i sexuální aktivitu, zeptejte se svého lékaře.
  4. Nepřepínejte své možnosti – jste-li starší 35 let, či čekáte-li dvoj a vícečata, berte na vědomí fakt, že vaše tělo příroda pro takovéto těhotenství neuzpůsobila. Že je pro vás větší zátěží a buďte proto na sebe a děťátko o to více opatrná. Polehávejte, těžké věci nechejte nosit jiné, čtěte, těšte se, užívejte bříška …
  5. Pijte hojně tekutin, zdravě se stravujte. Na pití je nejvhodnější neperlivá voda. Omezte množství citrusových plodů a dalších alergizujících potravin. Jezte s mírou, snažte se nehubnout. Nadváha i podvýživa jsou rizikové faktory, které mohou přispět k předčasnému porodu. Zvýšený příjem kyseliny listové, pro správný vývoj plodu je doporučený především v prvním trimestru. Kalcium,vápník, železo pak po celé těhotenství . Nejlépe je zakoupit si multivitaminy pro těhotné. Jedině ty mají upravené složení a nemohou plodu ublížit.
  6. Starejte se o své zdraví již v období před otěhotněním – mějte pod kontrolou především případnou cukrovku, či krevní tlak. Před otěhotněním je vhodné též užívat vitaminové preparáty a žít zdravě.
  7. Vyhýbejte se stresu, snažte se nad starosti povznášet. Může se stát, že předčasně porodíte, ale pokud děláte maximum, abyste tomu předešla, nemá cenu se tím trápit dopředu a stresovat se touto možností. Zkuste si těhotenství co nejvíc užít a prožívat to dobré…Domácí povinnosti převádějte i na ostatní členy rodiny. Nosíte miminko, zasloužíte si ohledy, podporu a hýčkání!
  8. ne pro koupání ve veřejném bazénu (riziko vaginální infekce). Buďte opatrná při genitální hygieně. Až 80% předčasných porodů je vyvoláno vaginální infekcí.
  9. Nekouřit, nepít alkohol, nebrat drogy během těhotenství. Jakékoliv, i volně prodejné léky, konzultujte s lékařem, než je začnete v těhotenství užívat.
  10. Starejte se dobře o svůj chrup (někdy je předčasný porod dáván do souvislosti s hygienou dutiny ústní – především zánětem dásní, či fokusem-ohniskem infekce v zubech). V těhotenství je proto povinná návštěva zubaře.(zdroj kolektiv Nedoklubko os)
Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě