SPI, děťátku, SPI – nebo jak uspat miminko?

miminko

Snad ani neznám diskutovaným téma po narození miminka, jako je spánek a také téma jako uspat miminko. Na spánek se ptá téměř každý, kdo se maminkám promluví na procházce s miminkem, stejně tak každá návštěva, která přijde čerstvou rodinku podívat. Podle spánku stále bohužel hodnotí, zda je miminko “dobré nebo špatné”.

Jak uspat miminko

Často si také ženy, kterým se blíží termín porodu, povzdechne: “Doufám, že bude dobře spinkat!” Jednoduše, spánek je obrovská téma a každá z nás si přeje, aby právě to naše miminko spinkalo dobře, dlouho, v čase, který nám co nejvíce vyhovuje.

Jak to se spánkem novorozenců opravdu je?

Běžně se udává, že novoroenec prospí i přes 20 hodin denně. Ano, mělo by to tak být. Slyšela jsem už ale tolik příběhů, kdy novorozenec vydrží být vzhůru i několik hodin! A samozřejmě většinu času z toho propláče. To jistě dokáže pořádně rozhodit i tu nejklidnější mámu a často to může vést k obrovskému vyčerpání.

Rozbíhá se tak kolotoč nervozity, zvýšeného napětí u mámy i miminka, a to vše vede k dalším problémům se spánkem. Podívejme se na to, co takový novorozenec od nás vlastně očekává? Je známo, že lidské mládě se rodí jako velmi nezralé, nedovyvíjané. Není absolutně samostatné, potřebuje stoprocentní péči mámy. A to nejen po stránce fyzické, ale i té emoční.

Novorozenec je evolučně nastaven na to, že po porodu zůstává na těle mámy.

Očekává, že bude mít neomezený přístup k prsu a že máma bude neustále přítomna v jeho světě. Pokud se toto všechno naplní, miminko nemá problém přespat těch přes 20 hodin denně a zbytek strávit kojením, hygienou a vzájemnou interakcí.

V čem tedy může spočívat problém se spánkem?

Jednoduše v odloučení. Když miminko odložíme do postýlky, často i v jiné místnosti, s tím, že spinká, ono velmi rychle vycítí, že máma není nablízku. Začnou se u něj vyplavovat stresové hormony jako adrenalin, kortizol. Jeho spánek už se nedá označit jako kvalitní a je velký předpoklad, že se vzbudí mnohem dříve a s pláčem.

Potom nám zabere určitou dobu, dokud ho opět uklidníme a může trvat opravdu dlouho, dokud miminko znovu usne. A postupně se tak prodlužují časy bdění mezi jednotlivými fázemi spánku. Miminko začne vnímat nedostatek spánku, ale nedokáže si pomoci. Spánek bez mámy je pro něj příliš náročný.

Miminko ve stresu

Je to proto, že nemá vyvinuté vnímání času. Nedokáže si uvědomit, že máma o chvíli přijde. Jakákoliv naše nepřítomnost v jeho vnímání znamená, že matka zemřela. Tak to prostě zařídila příroda. Začnou se spouštět různé podvědomé záchranné mechanismy, jeho tělo vysílá signál, že je v ohrožení – protože bez mámy nedokáže přežít.

Pokud se tyto situace objevují v životě novorozence často, vytváří se vnitřní napětí, miminko je v neustálém stresu. To narušuje spánek a samozřejmě i jiné fyziologické procesy v jeho tělíčku. Objevují se koliky, podráždění.

Některá miminka doslova “vypnou” – tzn. přestanou plakat, když po neúspěšných pokusech volání nikdo nepřijde. Záchranné mechanismy tak chrání psychiku miminka před přílišným utrpením. Bohužel často je to vyhodnoceno jako “dobré miminko”, které téměř nepláče a klidně spinká. Jeho spánek však vůbec není výživný.

Jak se tomu vyhnout?

Doporučuji vrátit se k podstatě, která je evolučně nastavena. To znamená, že miminko patří na tělo mámy, případně jiné blízké osoby. Do šátky, do nosiče. Hned od narození. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to není vůbec náročné a dá se běžně fungovat v domácnosti. Dokonce ještě lépe, protože nemusíme neustále běhat za budícím se miminkem a znovu kojit, uspávat …

Miminko na těle mámy má klidný spánek, kojí se na požádání často ještě v polospánku a díky tomu znovu usíná, jeho spánkové fáze jsou mnohem déle. Obrovské pozitivum – netrápí ho bolesti bříška! Ty totiž v naprosté většině případů vůbec nesouvisí se stravou maminky. Je to záležitost psychiky, emocí.

Všechny emoce, které se u miminka objeví, si může rovnou zpracovat na těle mámy – dostává skrze mámu okamžitou odpověď. Svět se tak miminku jeví jako bezpečné, láskyplné místo a toto nastavení si nese až do dospělosti. Naopak miminko, které je často od mámy odděleny, má představu o okolním světě opačnou …

noční spánek

Samozřejmostí by měl být i společný noční spánek. V podstatě všechny savce jsou nastaveny na společné spanie.Schúlia se jeden vedle druhého a cítí se bezpečně. Stejně to máme i my, lidé. Dítě spí výrazně lepší v těsné blízkosti s rodiči, případně i staršími sourozenci. Tehdy se opět vyplavují ty správné hormony jako oxytocin, prolaktin, serotonin …

Miminko se v noci v případě kojení nevzbudí úplně, kojí se opět v polospánku. Samozřejmě, novorozence je třeba iv noci přebalovat. To je nejlepší dělat s minimálním světlem a v tichosti, aby miminko vnímalo, že je noc a všichni spí. Když ho po přebalení uložíte vedle sebe a případně znovu nakojíte, klidně zaspinká, nemá důvod být nahoře.

Samostatný pokoj není dobrým řešením

Malé děti by určitě neměly spinkat v samostatné místnosti, být by byla sebekrajšia. Žádná výbava nenahradí blízkost rodičů. Pro miminko je to nepřiměřený stres a pochopitelně ani maminka se nevyspí, nakolik je třeba k miminku vstávat.

Velký význam má společné spaní iv prevenci syndromu náhlého úmrtí novorozenců (tzv. SIDS). Je dokázáno, že miminko, které spinká v těsné blízkosti mámy, mnohem klidnější a pravidelnější dýchá, stejně tak jeho srdeční činnost je stabilizovaná. Proč? Protože miminko není ve stresu! Samozřejmě, týká se to zdravých novorozenců, kteří nemají žádné zdravotní problémy, které by mohly vyústit v SIDS.

Jsem názoru, že dítě má spát při rodičích tak dlouho, dokud neprojeví samo touhu spát v dětském pokojíčku. I tehdy doporučuji spaní se starším sourozencem. Pokud se jedná o první děťátko, může být jeho potřeba spaní s rodiči delší. Rozhodně není pravda, že děťátko se tím rozmazlí, nebo že ho z postele už nedostanete. Když se přirozeně nasytí blízkosti, samo se začne otevírat světu.

To samé platí i pro celodenní nošení miminka. Netrvá to věčně, jde v podstatě o prvních několik měsíců, kdy miminko opravdu potřebuje neustálou blízkost pro spokojený spánek. Postupně pro něj nebude problém spinkat v postýlce, nejlépe v místnosti, kde se i vy zdržiavate.Vníma totiž stále vaši přítomnost.

Otevřeme proto naše srdíčka, nalaďme se na naše novorozené miminko a naslouchejme jeho potřeby. Není to rozmazlování, je to bezpodmínečná LÁSKA.

Eva Miháliková

FB Rodinný seberozvoj

FB Zpívání pro těhulky

Přečtěte si od Evky i článek o bylinné napářce.

Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku ,nebo nás sledujte na našem Instagramu.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě