Mangan – vliv minerálů na vývoj dítěte

Podobně jako u zinku, i pro mangan platí, že ho tělo potřebuje ve stopovém množství. Jakmile ale mangan v těle chybí, často bývá narušen systém rovnováhy.

Mangan je důležitý pro fungování mnohých enzymů, na tvorbu energie, na růst kostí a chrupavek. Ovlivňuje metabolismus proteinů.

Mangan v těhotenství a po porodu

Pokud ho má žena v těhotenství málo, může zapříčinit vrozené defekty plodu zpomalený růst miminka v děloze. Po porodu, jakmile jej má dítě nedostatek, může to souviset s epilepsií nebo jinými záchvatovými stavy, neboť velmi úzce souvisí s hladinou dopaminu.

Může způsobit sníženou toleranci glukózy či problémy s vnitřním uchem. Úzkou souvislost má také porucha tvorby zubů, abnormální vývoj části mechanismu rovnováhy, ve které se řídí motorické funkce.

Zdroje manganu

Mangan můžeme najít v čočce, fazolích, pekanových ořechách, mandlích, para ořechách, ječmeni, žitu, celozrnné pšenici, rýži, červeném zelí, lilku, hořké čokoládě, v čaji a dalších potravinách. Koření, které jej obsahuje, je například hřebíček, zázvor, tymián a bobkový list.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě