Role otce v rodině

Když se chlap stane otcem, změní se v jeho životě hodně. Jaká by však měla být role otce v rodině?

Model rodiny, kdy otec byl ten, který jenom pracoval, veškerý svůj volný čas trávil v dílně nebo při sportovním zápase před televizí se pomalu dostává do pozadí a roli otce přebírá chlap, který se svým dětem zblízka věnuje už od útlého věku. Neštítí se ani toho, aby svoje dítě přebalil nebo s ním tancoval v pokoji na dětské písničky.

Rola otce dnes

Mnozí psychologové se vyjadřují, že je velmi důležité, aby chlap ve své nové roli víc času věnoval svým dětem. Samozřejmě, klade se důraz na to, že otec by stále měl být tím, který chodí do práce a snaží se zabezpečit svoji rodinu. No a navzdory tomu by se měl ve volném čase věnovat svým dětem. Celé se to může zdát časově velmi náročné, ale vyčlenit si čas na pár chvil strávených s dětmi, nemusí být až takový problém.

Problémem může být, že on sám jako dítě zažil jiný model, kdy jeho otec byl sice autorita, ale celou výchovu a péči o děti měla na starosti matka. Proto je tento přechod pomalejší, ale je vidět obrovský posun. Dnes vidíte nemálo otců, kteří jsou ochotní svoje dítě přebalit, nosit ho v šátku, hrát s ním hry, které mohou ostatním připadat dětinské.

Partnerský vztah

Role otce, kdy chlap čas tráví hrou se svými dětmi a vlastně tím svým způsobem pomáhá partnerce, má vliv i na partnerský vztah, vzájemnou úctu a samozřejmě libido. Nejen, že má blízko k vlastním dětem, ale zároveň upevňuje také vztah ke své ženě, čímž vzniká rodinný model, který vnímají i samotné děti a přímo sledují vztah mezi mužem a ženou.

Co když otec chybí?

V případě neúplných rodin, kde otec chybí, pokud to situace umožňuje, tak je skvělé, když děti mají vzor ve svém dědečkovi nebo matčině bratrovi nebo v někom jiném z rodiny.

Otec a dítě – společné výlety

Dítě už od útlého věku úplně jinak vnímá přítomnost otce nebo matky. Jinak zvukově reaguje, některé výzkumy mluví o tom, že když se otec dětem více věnuje, děti jsou aktivnější, rychlejší, dělají větší pokrok a dokonce mají menší strach z cizích lidí.

Ideální je, když se několik otců rozhodne realizovat výlety s dětmi bez maminek, které si velmi rády užijí klidný víkend. Kromě toho, že pro děti to bude zážitek, má to velmi pozitivní vliv i na jejich samostatnost, rozvoj i duševní pohodu, ale hlavně se prohloubí vztah s otcem. Zvláštní smysl to má hlavně pro holčičky, které by si otcové měli přímo vymazlit.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě