Délka těhotenství a výpočet termínu porodu

Také vás asi na začátku trápila otázka, jak se vlastně měří délka těhotenství? Jeho trvání vám pomůže změřit gynekolog a stanoví vám i přibližný termín porodu.

Výpočet délky těhotenství

Těhotenství začíná, když dojde ke splynutí spermie a vajíčka. Může to být hned první den, ale klidně i třetí den po pohlavním styku. Při výpočtu délky těhotenství se však vychází z data prvního dne vaší poslední menstruace a také pomocí ultrazvukového vyšetření.

Délka těhotenství v týdnech

Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů (+/- 2 týdny), takže zhruba 280 dní, přesně se mluví o 10. lunárních měsících, které jsou ale přesně čtyřtýdenní. Toto období se nakonec rovná devíti kalendářním měsícům, ale na kalendářní měsíce se nepřepočítává. V těhotenské průkazce budete mít proto například záznam 12+3, což znamená, že jste ve 12. týdnu plus další 3 dny.

V případě, že se vaše miminko narodí před 37. týdnem, mluvíme o předčasném porodu. Naopak po 42. týdnu jde o přenášení.

Výpočet podle dne oplodnění

Pokud žena přesně ví den oplodnění, což je také možné, ale gynekologové s touto možností často nepracují, může si budoucí maminka vypočítat termín porodu, pokud si připočítá 267 dní. Tak dlouho běžně trvá normální těhotenství.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě