Délka těhotenství a výpočet termínu porodu

Také vás asi na začátku trápila otázka, jak se vlastně měří délka těhotenství? Jeho trvání vám pomůže změřit gynekolog a stanoví vám i přibližný termín porodu.

Výpočet délky těhotenství

Těhotenství začíná, když dojde ke splynutí spermie a vajíčka. Může to být hned první den, ale klidně i třetí den po pohlavním styku. Při výpočtu délky těhotenství se však vychází z data prvního dne vaší poslední menstruace a také pomocí ultrazvukového vyšetření.

Délka těhotenství v týdnech

Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů (+/- 2 týdny), takže zhruba 280 dní, přesně se mluví o 10. lunárních měsících, které jsou ale přesně čtyřtýdenní. Toto období se nakonec rovná devíti kalendářním měsícům, ale na kalendářní měsíce se nepřepočítává. V těhotenské průkazce budete mít proto například záznam 12+3, což znamená, že jste ve 12. týdnu plus další 3 dny.

V případě, že se vaše miminko narodí před 37. týdnem, mluvíme o předčasném porodu. Naopak po 42. týdnu jde o přenášení.

Výpočet podle dne oplodnění

Pokud žena přesně ví den oplodnění, což je také možné, ale gynekologové s touto možností často nepracují, může si budoucí maminka vypočítat termín porodu, pokud si připočítá 267 dní. Tak dlouho běžně trvá normální těhotenství.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě