Možná budete překvapená, když vám ke konci těhotenství váš lékař oznámí, že na poslední vyšetření před porodem, tzv. kardiotokografie, budete dojíždět do porodnice, kde jste se rozhodli rodit.
O jaká vyšetření se jedná?
Kardiotokografie (také „pásy“, „monitor“, CTG, KTG vyšetření) je definována jako vyšetřovací metoda sloužící ke sledování stahů (kontrakcí) dělohy těhotné ženy, eventuální měření tepové frekvence plodu.
Kardiotokografie
S vyšetřením začíná většinou ve 32. týdnu těhotenství až do porodu. Maminka tak zpočátku chodí na kontrolu každé dva týdny, s blížícím se porodem (cca od 36. týdne) se frekvence snižuje na každý týden. Tímto vyšetřením se kontroluje možné riziko poškození mozku miminka případnou hypoxií, čili nedostatkem kyslíku, a zmíněné stahy dělohy. Jeho úkolem je předejít i možnému vzniku mozkové obrny.
Vyšetření kontroluje a vyhodnocuje vždy zkušený lékař nebo porodní asistentka. Frekvenci činnosti srdce plodu ovlivňuje celá řada faktorů, ať už na straně miminka, těhotné ženy, ale také placenty, pupečníku. Tepová frekvence může být ovlivněna i zdravotním stavem ženy, stresem, ať už matky nebo miminka v bříšku a mnoha jiným.
Jaký je průběh vyšetření
Po příchodu do porodnice vám lékař nebo sestřička buď v sedě nebo v leže na boku, ideálně na levém boku, připevní na holé bříško dvě sondy, které zafixují pásem. Jedna sonda snímá dělohu a druhá srdeční činnost dítěte. Pokud byste čekali dvojčata, připevní vám třetí sondu.
Během doby vyšetření byste měli být v klidu a neměli byste měnit polohu. Vyšetření trvá asi 30 minut a je nebolestivé, nemusíte mít z něj obavy.V případě, že lékař vyhodnotí výsledky jako negativní, čili jsou v pořádku, nic se neděje. Můžete s klidem odejít domů a věnovat se běžným činnostem. V případě, že by se něco dělo, budou vás informovat. V tom případě si vás mohou nechat v porodnici a podstoupíte další vyšetření.
Chcete soutěžit, nebo bezplatně testovat produkty s Maminkami Happy Baby? Zaregistrujte se a zapojte se do aktuálních soutěží a testování ještě dnes.