Těmito vyšetřeními před porodem by se měl potvrdit normální průběh vašeho těhotenství a minimalizovat riziko pro vás i pro vaše dítě. Jde o preventivní sledování vašeho organismu, který prochází velkými změnami.
Vyšetření ultrazvukem
Velký okamžik! Své děťátko nyní vidíte na obrazovce! Vyšetření je absolutně bezbolestné. Lékař nebo porodní asistentka nechají po vašem břiše klouzat sondu, která vysílá neškodné ultrazvukové vlny. Sonda je připojena k přístroji a přenáší „překážky“, na které narazily ultrazvukové vlny, na obrazovku a vy tak vidíte tělíčko svého dítěte! Tímto nezbytným vyšetřením se kontroluje vývoj vašeho dítěte od 2. do 9. měsíce. V raném těhotenství se ultrazvukové vyšetření provádí vaginální cestou.
Nespustit dítě z očí
Standardní plán pro kontrolu průběhu těhotenství předpokládá tři vyšetření ultrazvukem, která hradí zdravotní pojišťovna. Pokud byste potřebovala intenzivnější péči, provede váš lékař další ultrazvuková vyšetření.
První vyšetření ultrazvukem od 7. do 12. týdne
Je to vzrušující okamžik – vidíte své děťátko a jeho tlukoucí srdce. První vyšetření ultrazvukem umožňuje:
- přesně stanovit začátek těhotenství, vypočítat datum porodu a poznat vývoj dítěte
- stanovit počet plodů, abyste věděla, zda nemáte počítat s více než jedním přírůstkem do rodiny – dvojčata, trojčata a čtyřčata vyžadují přirozeně kontrolu, která tomu bude odpovídat!
- velmi brzy zjistit vitalitu plodu – přitom lze poznat eventuální zpoždění ve vývoji a většinu anomálií
- sledovat srdeční rytmus dítěte
Druhé vyšetření ultrazvukem od 18. do 22. týdne
Toto vyšetření je vůbec nejdůležitější. Vidíte hlavičku, ramínka a ručičky dítěte. Toto „morfologické“ vyšetření je opravdu vzrušující! Stanoví se při něm kompletní zdravotní bilance vašeho dítěte: změří se končetiny, zkontrolují se funkce orgánů a vývoj skeletu. Kromě toho se vyšetří množství plodové vody a placenta. Při druhém vyšetření ultrazvukem je možné stanovit pohlaví dítěte. Pokud byste to chtěla vědět, řekněte to ještě před vyšetřením, protože vyšetření se neprovádí s tímto cílem. Chcete-li, aby to ještě zůstalo tajemstvím, promluvte si o tom s budoucím tatínkem a zeptejte se také sama sebe, jak se k tomu stavíte.
- Je pro vás důležité to vědět?
- Mohlo by to mezi vámi dvěma vést ke konfliktu? Jste oba zvědaví?
- Rozhodněte se společně!
Třetí vyšetření ultrazvukem od 30. do 34. týdne
Jedná se o poslední kontrolu, při které se ještě jednou kontroluje růst, pohyby, dýchání atd. Kromě toho se zkontroluje, zda jsou v pořádku podmínky pro blížící se porod: poloha a velikost dítěte, poloha placenty atd.
Amniocentéza
Vyšetření plodové vody se doporučuje u žen nad 35 let a je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Není to rutinní vyšetření. Slouží k tomu, aby se odhalily vzácné vrozené anomálie, jako je trisomie 21. chromozómu – Downův syndrom a určité dědičné choroby. Přitom se zároveň hodnotí rizika v souvislosti s nesnášenlivostí Rh-faktoru.
Vyšetření se plánuje mezi 16. a 18. týdnem. Pomocí punkce zavádí lékař při kontrole ultrazvukem tenkou jehlu do vašeho břicha, aby odebral trochu plodové vody, kterou je nutné vyšetřit.
Není se čeho bát: Vyšetření je důkladné a bezbolestné, ale není bez rizika.
Kombinovaný test
Tento test je možné provádět mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a v současné době se považuje za nejmodernější a nejbezpečnější metodu pro hodnocení rizika Downova syndromu. Tímto testem lze také rozeznat vý- vojové anomálie orgánů. Test se skládá z měření projasnění šíje plodu pomocí ultrazvuku a hormonální analýzy po odběru krve. Tento test může často nahrazovat odběr plodové vody a je prakticky bez rizika potratu. Samotný test však nelze považovat za diagnózu a při těhotenství s více plody pozbývá jakoukoli výpovědní hodnotu. Další speciální vyšetření se provádějí pouze tehdy, pokud je gynekolog uzná za nezbytná. V takovém případě o tom s vámi promluví.
Rh-faktor
Časy, v nichž byl Rh-faktor „strašákem“ mnoha nastávajících maminek, již minuly. Dnes jsou problémy a komplikace, které jsou s ním spojeny, velmi dobře známy a včas ošetřeny.
Jeho jméno je Rhesus
Rh-faktor je znakem krevní skupiny. U většiny mužů a žen je Rh-faktor pozitivní, zkráceně Rh+. V takovém případě není žádný důvod k obavám: Vaše krev je kompatibilní a vaše děti přicházejí na svět rovněž s Rh+.
V čem je háček
Problematickou se věc stává tehdy, je-li Rh- faktor matky negativní (Rh−) a Rh-faktor otce pozitivní (Rh+). Potom může přijít na svět dítě Rh+, zatímco jeho matka má Rh−. Během těhotenství někdy dochází k přímému kontaktu fetální a mateřské krve. Obě tyto krevní skupiny (Rh+) a (Rh−) však nejsou navzájem slučitelné! Při porodu mohou také červené krvinky dítěte ve větším množství přecházet do krve matky. Organismus matky se ihned brání tím, že produkuje protilátky proti Rh+ krvinkám, jejichž úkolem je odstranit cizí krvinky, v tomto případě krevní buňky plodu. Naštěstí je po porodu dítě již mimo nebezpečnou zónu – není s matkou spojeno pupeční šňůrou. Protilátky však v krvi matky zůstávají. A pokud dojde k novému těhotenství, jsou připraveny napadnout červené krvinky vyvíjejícího se dítěte s Rh+ při prvním kontaktu s jeho krví.
Řešení
V rámci těhotenského vyšetření se vždy stanovuje vaše krevní skupina. Pokud máte Rh−, budete stále sledována. U žen s Rh− se při riziku kontaktu mateřské krve a krve plodu (potrat, porod, odběr plodové vody) aplikuje injekce imunoglobulinu. Také ihned po porodu, pokud je Vaše dítě Rh+, dostanete takovou injekci. Díky tomu nebude u budoucích těhotenství existovat vyšší riziko než u prvního těhotenství.
Běžné denní kontroly
Poslouchejte své tělo! Při péči v těhotenství hrajete velmi důležitou roli. Pomáhejte svému lékaři a sdělujte mu, co cítíte!
Dávejte pozor na příznaky únavy
Nejlepším barometrem vašeho těhotenství je únava. Jen vy sama víte, kdy potřebujete klid. Pokud se cítíte velmi unavena, obraťte se na svého lékaře, aby vám mohl pomoci.
Sledujte své kontrakce
Od 6. měsíce se vaše děloha již každý den trochu stahuje. Stanou-li se tyto kontrakce příliš rušivými, vyšle vaše tělo poplašný signál. Dopřejte si klid a všechno bude zase v pořádku. V případě, že ne, navštivte těhotenskou poradnu dříve než v domluveném termínu.
Počítejte kotrmelce svého dítěte
Dítě se pohybuje už od 4. měsíce. To je důkaz, že vše probíhá dobře! Sledujte jeho akrobatické kousky. Abyste je mohla lehčeji počítat, natáhněte se na půl hodiny na levý bok. Pokud se pohyby výrazně zeslabují nebo se abnormálně dlouho neobjeví, informujte svého lékaře. Nezapomínejte však, že vaše dítě má v důsledku svého růstu stále méně místa v děloze a tím také menší možnost pohybu.
Vyhněte se stresu!
Chraňte se před stresem a žijte normálně. Nejste žádná křehká bytost, kterou je nutné nadměrně chránit, ani žádná neúnavná, přehnaně silná žena. Prostě se šetřete!
Važte se každý týden
Nechoďte kolem váhy bez zvážení – zjistíte tak, zda je váhový přírůstek přiměřený. Máte-li s hmotností problémy, obraťte se na lékaře.
Kontroly doma
Bude-li od vás lékař požadovat častější kontrolu moči, proveďte si doma dodatečné testy. Velmi vám doporučujeme testovací rukavici (k dostání v každé lékárně), pomocí níž si můžete sama jednoduše a rychle změřit hodnotu pH v pochvě.
Nebojte se mluvit
Informujte svého gynekologa o příznacích, které pozorujete. Důvěřujte mu a ptejte se ho na věci, které vás zajímají. Je to jako při nákupu! Napište si seznam, abyste své dotazy u lékaře nezapomněla.