Jste připravená na těhotenství?

Žena pečující o zdravi

Těhotenství je opravdu “jiný stav”! Jste na něj připravená? Na mateřství a těhotenství je třeba se připravit spíše než do toho vpadnout “rovnýma” nohama. Důvodů je několik, ale ten nejdůležitější je určitě zájem ženy – matky porodit zdravé dítě. Na těhotenství samotné se můžete připravit několika změnami ve vašem životním stylu.

Co můžete udělat?

Nejméně 3 měsíce předtím, než se začnete usilovat o početí, přestaňte kouřit a vylučte alkohol ze svého pitného režimu. Vaše zdravé tělo je nejlepším místem k početí a donošení zdravého potomka. Samozřejmě ne všechno dokážete na 100% naplánovat, protože do hry vstupuje např. genetika, nebo vnější faktory. Stejně důležitá je zdravá strava během těhotenství, protože všechno co sníte se přes pupeční šňůru dostane přímo do děťátka. Jezte proto hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a dbejte na dostatečný přísun proteinů (nacházejí se v rybách, drůbeži, nízkotučných mléčných výrobcích, červeném mase a vejcích). Dítě rychle spotřebovává železo, proto si ho vy musíte doplňovat (nachází se v meruňkách, sušených švestkách, rozinkách a znovu v červeném mase a rybách). V ideálním případě byste měla 3 měsíce před otěhotněním začít užívat kyselinu listovou (její nedostatek způsobuje defekty jako např. rozštěpy), která se nachází v listové zelenině, oříšcích a cereáliích.

A fyzická příprava?

V dobré fyzické a psychické kondici vás udrží pravidelné cvičení – endorfiny které vyplaví při cvičení vaše tělo pomáhají relaxovat a zbavovat napětí. Rychlá cirkulace krve během cvičení znamená že okysličuje i své tělo i tělíčko děťátka. Cvičení je také ideální přípravou na porod. I naše životní prostředí, i váš předchozí styl života mohou způsobit problémy při početí (statisticky každý šestý pár takové problémy překonává), což ovšem neznamená, že děťátko mít nebudete. Většina párů které si myslí že jsou neplodné jsou pouze subfertilní (omezeně plodné) a s pomocí dnešní medicíny a lékařů jsou schopny počít. Nejméně polovinu problémů při početí mají na svědomí muži, proto je třeba po příčinách neplodnosti pátrat hned od začátku u obou partnerů.

Těhotenství a mateřství vám jednoznačně změní priority. Dokonce i vašemu partnerovi, protože stále více mužů se chce aktivně podílet na péči o dítě.

Naše rada

Naučte se šetřit svoji energii. Když máte prostor si pospat, udělejte tak. Stejně vám doporučujeme spát spolu s děťátkem když se narodí.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě