Výpočet plodných dní

Výpočet plodných dní a znalost vlastního menstruačního cyklu vám pomůže jednak v čase, kdy toužíte otěhotnět, ale i tehdy, kdy se tomu naopak snažíte vyhnout.

Výpočet plodných dní

Pokud si umíte spočítat plodné dny, můžete tuto znalost využít i jako přírodní antikoncepční metodu. Vždy vycházíte z délky cyklu, někdo ho může mít každých 28 dní, někdo 26, někdo delší. Důležité je, aby byl váš cyklus pravidelný.

Jestliže máte pravidelný 28denní cyklus, plodné dny jsou ty, které jsou nejblíže ovulaci. Ovulace začíná 14. dnem cyklu, 3 dny před a 3 dny po ovulaci se chápe jako plodné dny. Je to hlavně proto, že spermie dokážou přežít v pochvě v této době i několik dní. Čili 11. až 17 den vašeho cyklu je období vašich plodných dní.

Z toho vyplývá, že bezpečný sex je těsně před menstruací a po ní. Využít to jako antikoncepční metodu je možné, ale je to celkem omezující, když je to jen několik dní. Toto si ale musíte odsledovat během delší doby.

Nepravidelný cyklus

Pokud máte cyklus nepravidelný, musíte ho sledovat delší dobu na to, abyste uměli vypočítat plodné a neplodné dny. Platí, že to musí být minimálně 6 měsíců.

Výpočet je náročnější a platí, že musíte od nejkratšího cyklu odpočítat 20 a od nejdelšího 10 a z toho potom odvodíte začátek a konec plodných dní. Při nepravidelném cyklu je lepší používat jiné způsoby výpočtu plodných dní, aby to bylo přesnější.

Jiné metody výpočtu plodných dní.

Blíže vám plodné dny pomohou určit některé o mnoho přesnější metody, jako je cervikální hlen v pochvě, který je fyziologický a specifický právě v době ovulace, nebo je to měření bazální teploty, pomocí které dokážete vypočítat ovulaci, nebo stav děložního čípku, který vám signalizuje období ovulace.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě