Preeklampsie je velmi závažný stav, který může maminku během těhotenství překvapit, a to velmi nečekaně a rychle. Vědět o ní pár informací předem vám může pomoci vyhnout se závažným problémům, které se s ní spojují.
Preeklampsie
Postihuje zhruba 4 – 8% těhotenství. První polovina těhotenství většinou nic nenaznačuje a objeví se až v druhé polovině. Preeklampsií trpí hlavně prvorodičky nebo se jedná o vícečetné těhotenství ve vyšším věku. U druhorodičiek je výskyt nižší.
Může se vyskytnout v lehčí nebo těžší formě. Pokud jde o těžší formu a zhoršuje se, je nutné ukončit těhotenství okamžitě. V opačném případě hrozí případné selhání orgánů, nejčastěji ledvin. Většinou postihuje ženy, u kterých se vyskytne těhotenská cukrovka, nadměrné množství plodové vody nebo jí trpí ženy obézní či s nějakým imunologickým onemocněním.
Jaké jsou příčiny?
Odborníci stále vedou debaty, což je vlastně skutečnou příčinou preeklampsie. Uvádí se, že by to mohlo být spojeno s vysokou zátěží organismu během těhotenství, s průtokem krve srdcem. Říká se však i o poruše placenty, což může narušit práci buněk, ty pak vylučují látky, které poškozují cévy. Krev tak koluje omezeně.
Příčinou však může být i genetika, predispozice, nedostatek nebo přebytek vitamínů či minerálů, soli, radikálů, porucha imunity. Spojitost je možná i s předchozím vysokým tlakem.
Rizikové faktory preeklampsie
Rizikové faktory se dají snížit včasnou kontrolou a diagnostikou. Vše, co vás trápí, i otoky nohou, konzultujte s lékařem, abyste mohli vyloučit riziko. V případě enormního výskytu jednotlivých a zhoršujících se příznaků je nutná hospitalizace a neustálá kontrola těhotné.
Rizikové faktory jsou:
- Vysoký krevní tlak
- Obezita
- Těhotenská cukrovka
- Věk budoucí maminky
- Onemocnění před těhotenstvím
- Kouření
- Genetika (dědičnost)
- Prvorodička
Preeklampsie a její příznaky
Příznaky velmi úzce souvisí s vysokým tlakem. Mamince je často odměřený vysoký krevní tlak. Zároveň může trpět nevolností, bolestmi hlavy. Trápí ji otoky nohou, nadměrné přibírání. V krvi a v moči se často nechází nadměrné množství bílkovin. Pokud se toho objeví více najednou, je riziko preeklamspie velmi vysoké.
Na co tedy dávat pozor?
- Otoky nohou – vždy konzultujte se svým gynekologem
- Bolest hlavy – ta se opakuje a tlačí se zezadu směrem do očí, často se mohou objevit poruchy vidění, citlivost na světlo
- Bolest břicha – častá je nevolnost a zvracení
- Vysoký krevní tlak – maminka trpí vysokým krevním tlakem – více než 140/90 mmHg
- Bílkovina v moči – bílkovina je přítomna ve více odběrech za sebou
- Větší přírůstek na váze – problémem může být nadměrné přibývání na váze a je dobré to neustále kontrolovat
Preeklampsie a léčba? Je vůbec možná?
Léčba je individuální, spočívá hlavně v podávání léků proti křečím, léků proti vysokému krevnímu tlaku. V případně potřeby pro konkrétní pacientu se podávají kortikoidy, krevní plazma, diuretika, vápník, glukóza, kyslík a jiné. Těhotná žena musí být v klidovém režimu na lůžku. Pokud však nedochází ke zlepšení, porod často musí být ukončen předčasně. Aby nedošlo k tzv. eklampsii po porodu, léky musí podávat nějakou dobu i po narození miminka.
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.