Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Na druhé straně je to i velký nápor na organismus ženy. Budoucí maminka potřebuje kvalitnější probiotika v těhotenství, aby probíhalo co nejpohodovější. Imunitní systém potřebuje co největší podporu.
Probiotika v těhotenství
Budoucí maminka s dobře fungujícím imunitním systémem prožívá těhotenství bez větších zdravotních problémů. Není to však jen o doplňcích stravy ale důležitá je i kvalita stravy, pohoda a co nejméně stresu.
Problémy s trávením v těhotenství a jejich příčiny
Během těhotenství prochází tělo budoucí maminky výraznými změnami, které se týkají i trávicího traktu. Mnohé budoucí maminky, až 50% z nich, trpí zácpou. Jednou z příčin je tlak plodu v děloze na břišní dutinu. Děloha tlačí na střeva, pro které je v těle ženy stále méně místa. Tímto tlakem se zhoršuje normální fungování trávicího systému.
Zácpa může potrápit ženy již v prvním trimestru těhotenství. Někdy je ještě miminko malé, a zácpa může vzniknout v této době kvůli snížené sekreci žaludku, a také má na to vliv zvýšená produkce progesteronu v těle. Tento hormon působí na svalovinu dělohy, která se jeho působením rozšiřuje. Stejně ovlivňuje i na stěnu tlustého střeva, čímž narušuje jeho fungování.
Na zácpu má velký vliv pestrá strava. Mnohé budoucí maminky mají různé chutě, jejich strava může být i proto málo pestrá. Nevyvážená strava, hlavně bez dostatečného množství vlákniny zpomaluje trávení a může zácpu vyvolat.
Stres, výkyvy nálad, úzkosť…
… toto všechno se podepisuje během těhotenství na fungování trávení. Těhotné maminky by se proto měli co nejvíce vyhnout všem stresujícím situacím.
Zácpu mohou ovlivnit i doplňky stravy, které se často během těhotenství předepisují, jako je železo a vápník. Úplně nejhorší vliv na fungování trávícího traktu mají léky, hlavně antibiotika.
Jak si pomoci při zácpě – probiotika v těhotenství
Zácpa v těhotenství je velmi nepříjemná. Pomoci může dostatečný příjem tekutin a pravidelný pohyb. Pitný režim těhotné maminky počítá s 1,5 až 2 litry tekutin denně. Nemělo by jít o sladké či perlivé nápoje, vhodná je zejména čistá voda a ovocné čaje. Existuje množství pohybových aktivit, které jsou během těhotenství bezpečné, jako je například plavání, těhotenská jóga či procházky na čerstvém vzduchu.
Důležitá je i pestrá strava, hlavně častější konzumace fermentovaných potravin, zařazení zelených salátů, dostatek ovoce a zeleniny. Omezení cukru ve stravě hraje také svou roli. Pomoci mohou samozřejmě i kvalitní probiotika.
Zácpa totiž může způsobit i problémy, jako je poškození střevní stěny a vznik hemeroidů či poškození konečníku. Dlouhé zadržování stolice může mít vliv na rozšíření se bakterií nesprávným směrem a tak vznik zánětů. Pokud je už zácpa neúnosná existuje rychlá záchrana v podobě glycerinových čípků, které vám může předepsat vás lékař.
Imunitní systém během těhotenství
Výše zmíněná probiotika mají, jak již bylo zmíněno, pozitivní vliv na fungování imunity. Kvalitní střevní mikrobióm těhotné maminky má vliv nejen na její zdraví ale i na zdraví miminka v bříšku.
Nejnovější vědecké poznatky naznačují, že mateřské mikroorganismy mohou pronikat přes placentární bariéru a následně osídlovat organismus miminka ještě před narozením během těhotenství.
Střevní mikrobióm a miminko v bříšku
Vyvíjející se miminko v bříšku je vystaveno bakteriím, které procházejí přes placentární bariéru. Dnes však hektický životní styl a nevyvážená strava může ovlivňovat lidský mikrobióm, i proto je důležité, aby se o sebe nastávající maminka dobře starala, a to nejen ve svém zájmu ale i v zájmu svého miminka.
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.