19. až 22. týden těhotenství

Průběh těhotenství

Projděte s námi vývojem těhotenství v období od 19. až 22. týdnu těhotenství. Jaké změny se týkají v tomto období miminka a jaké ženy?

Cítíte, že se Vám vrací energie i smysl pro humor. Pomalu se začínáte mírně zaoblovat a přibírat na stehnech a v oblasti hýždí.

Dítě

Miminko pokračuje v růstu, ale v tomto období se trošku zpomalí. V děloze má dostatek místa a proto dělá salta, kotrmelce, sedí. V tomto období již zřetelně cítíte pohyby kvůli aktivitě miminka.

Hlava

Na hlavičce již začínají růst vlásky. Oči jsou stále zavřené, ale už s nimi miminko pohybuje. V dásních se pod dočasnými zuby začínají vytvářet zárodky trvalých zubů.

Pokožka

Pokožka celého těla se začíná pokrývat mazem, který napomáhá tepelné regulaci a udržuje kůži vláčnou.

Orgány

Dětské orgány a systémy dozrávají. Vyvíjí se jazyk a chuťové buňky. Miminko polyká plodovou vodu, ve střevě z ní absorbuje tekutiny a cukr a odpadní látky se přesouvají do tlustého střeva, kde zůstávají až do narození.

Začínají se vytvářet pohlavní orgány, u holčiček se vyvíjí pochva a u chlapečků šourek. Také se objevují prsní bradavky a prsní žlázy. Přes matčinu krev se do těla dítěte mohou dopravit ochranné látky, které zvýší jeho odolnost vůči chorobám v prvních týdnech života.

Miminko je dlouhé 27 cm a jeho váha je kolem 350 až 360 gramů.

Těhotenství 22. týden

Těhotenství 22. týden

Matka

V této fázi těhotenství budete mít pravděpodobně velmi dobré pocity. Kvalita vlasů, pleti se vám zlepší a budete se cítit a vypadat výborně. Nebude Vás ještě omezovat těhotenské bříško. Cítíte, že se Vám vrací energie i smysl pro humor. Pomalu se začínáte mírně zaoblovat a přibírat na stehnech a v oblasti hýždí. Sem tam se můžete zadýchávat, proto doporučujeme dlouhé procházky a dodržovat zásady zdravé výživy.

Pálení žáhy

Vyhýbejte se velkým porcím a kořeněným jídlům, existují přípravky, které Vám mohou pomoci, ale doporučujeme jejich užívání konzultovat s gynekologem.

Svědění

Jezte stravu bohatou na vitamín B a dostatečně hydratujte pokožku celého těla. V tomto období se mohou objevit strie na břiše a prsou. Pokud vzniknou, už se jejich nikdy nezbavíte.

Silnější poševní výtok

Může se objevit, ale v tomto stádiu těhotenství je to normální

Prsa

V prsou se vám pravděpodobně začíná tvořit mlezivo, je to kalná řídká tekutina. Mlezivo jen otřete tampónem a nesnažte se ho z prsů vytlačovat.

Pocit zadýchanosti

Nedělejte si zbytečné starosti, zkuste se poradit s gynekologem, zda není vhodné otestovat krev na anémii.

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

U lékaře

Gravidometrie se zaznamenává od 18. týdne těhotenství. Je to měření vzdálenosti od stydké kosti po horní okraj dělohy, tedy velikost dělohy (vzdálenost spona – fundus). Na základě toho se hodnotí růst plodu, který se zaznamenává do grafu.

Vícerodičky v 18. týdnu a prvorodičky v 20. týdnu začínají pociťovat pohyby plodu. Od tohoto data je třeba sledovat pohyby plodu jak v poradně, tak doma.

 

Přečtěte si také náš článek o tom, co již máte za sebou 15. až 18. týden těhotenství a co vás čeká v dalších týdnech 23. až 26. týden těhotenství.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama
  1. Simona M.

    Jsem aktuálně 22 týden, a Naše miminko je teda aktivní až příliš. Jsem prvorodička, ale kopance dostávám stále a pořádné až to kolikrát bolí, což se divím u prvorodičky. Máme 2x lékařem potvrzeného chlapečka a už se na něj moc moc těšíme. ☺️

  2. Sýkorka

    Naše miminko dovádí v bříšku každý den 🙂 Neustále do mě kope a žďuchá 🙂 Je to super pocit! Někdy si až říkám jestli není aktivní až moc v 19-tém týdnu 🙂 Už se na prcka moc těšíme 🙂

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě