Projděte s námi vývojem těhotenství v období od 35. až 40. týdnu těhotenství. Jaké změny se týkají v tomto období miminka a jaké ženy?
Dítě
Miminko se již intenzivně připravuje na příchod na svět. Většina chloupků na těle již zmizela, část může zůstat na bedrech, ramenech a nohou.
Tělíčko bývá buclaté a zaoblené, může být celé pokryté mazem, nebo je jen v záhybech pokožky.
Pohlavní orgány
U chlapců by již varlata měla být sestoupnutá v šourku. U dívek až do porodu zůstávají vaječníky nad úrovní okraje stydké kosti.
Střeva
Střeva děťátka jsou naplněna tmavozelenou až černou látkou smolky. Je to směs sekretů vylučovaných trávicím systémem. Při prvním pohybu střev ihned po porodu se tato směs vyloučí, ale stává se, že se smolka vyloučí již během porodu.
Oči
Hned po narození mívají děti šedé, modré nebo hnědé oči. Skutečná barva duhovky se ustálí až o několik týdnů.
V 40. týdnu je již tělo děťátka schopné samostatné existence. Plíce a nervový systém již správně pracují.
Mozek
Mozek je orgán, který má před sebou nejrozsáhlejší rozvoj, ale na to má celé dětství.
Imunitní systém
Imunitní systém není ještě zcela vyvinut, protože v těhotenství získává některé látky pomocí placenty. Po narození získává miminko ochranné látky i z mateřského mléka. Imunitní systém se plně vyvine během prvních let života.
Průměrná hmotnost donošeného novorozence je 3,4 kilogramu. Za normální se považuje hmotnost v rozmezí od 2,5 do 4 kg.
Matka
Mnohé ženy se již intenzivně připravují na porod a na příchod miminka. Pravděpodobně se již nemůžete dočkat ukončení těhotenství, protože dítě vyplnilo celý prostor dělohy a při každém jeho pohybu kope a tluče rukama. Důležité je, abyste si v těchto posledních týdnech těhotenství dopřála maximum odpočinku a pohody.
Instinkt neklidu
Zřejmě pociťujete příliv energie a na příchod děťátka se snažíte připravit vše potřebné. Nepřehánějte to, v tomto období se snadno a rychle unavíte.
Syndrom zápěstního nervu
Můžete pociťovat brnění a mravenčení v prstech, způsobují to zápěstní tkáně, které jsou oteklé v důsledku těhotenství. V těchto případech se doporučuje užívat vitamín B6.
Spánek
Pravděpodobně budete mít stále více problémů usnout a najít si vhodnou polohu, kvůli velkému bříšku a aktivitě miminka.
Poloha dítěte
U většiny prvorodiček hlavička sestoupí do pánevního prostoru v 36. týdnu. Je normální, pokud se to nestane v tomto čase, ale až těsně před porodem.
Držení těla
Rostoucí bříško narušuje normální rozložení hmotnosti, dbejte proto na správné držení těla. Váš hmotnostní přírůstek by měl být od 10 do 13 kg. U některých žen je to více, u některých méně. V posledních týdnech těhotenství může hmotnost stagnovat, protože miminko je již plně vyvinuté a zralé. V nejbližších 10 dnech můžete očekávat porod.
Přečtěte si také náš článek o tom, co již máte za sebou 31. až 34. týden těhotenství a co vás čeká s miminkem v článku Vývoj miminka – první dny a týdny.