Péče o chrup v těhotenství

Péče o zuby v těhotenství

Ochrana před zubním kazem spočívá v pravidelné redukci množství mikroorganizmů v dutině ústní a odstraňováním zubního povlaku čistěním zubů. Péče o chrup je důležitá a to nejen v době těhotenství. 

Prevence

Většina preventivních doporučení nastávajícím maminkám se vztahuje nejen k zajištění bezproblémového průběhu těhotenství a narození dítěte, ale i k zdraví jejich budoucích dětí. Pokud jde o zuby, jsou ve hře dva spolu související problémy. Žena se musí starat o svůj chrup tak, aby se nenaplnilo staré a neoprávněné rčení, že každé dítě stojí matku jeden zub. Druhý spočívá v tom, že matka malého dítěte, chce-li předejít tomu aby se mu kazily zuby, musí být vyzbrojena dostatečnými informacemi a být motivována k tomu, aby ve smyslu těchto informací o chrup dítěte pečovala.

Péče o chrup v těhotenství

Podívejme se nejdříve na to, jak má pečovat nastávající maminka o své zuby a jaká úskalí pro udržení chrupu bez problémů těhotenství přináší. Za předpokladu, že už před početím měla svého zubního lékaře, pravidelně ho navštěvovala a starala se o chrup, má v mnohém vystaráno. Je správné, když využije dalších dvou prohlídek chrupu, hrazených ze zdravotního pojištění v průběhu těhotenství, co nejdříve v prvním trimestru a pak ještě jednou ve třetím trimestru.

Je-li s jejími zuby a dásněmi všechno v pořádku, je ta první návštěva důležitá pro získání informací, jak pečovat o zuby v průběhu těhotenství a ta druhá k získání informací, jak předcházet rizikům zubního kazu v mléčném chrupu v prvním období života jejího dítěte.

Čas na změnu

Pokud byla žena před početím trochu “na štíru” s péčí o zuby, je na počátku těhotenství nejvyšší čas to změnit a po vyšetření chrupu zubním lékařem opravit své hygienické návyky a naplánovat a provést včas potřebné ošetření. Týká se to jak ošetření zubů s kazem, tak i léčby zánětu dásní. Pokud by žena s velmi zanedbaným chrupem přišla do jiného stavu, mohou vznikat při složitějším ošetření problémy.

Důležité: V těhotenství by se až na zcela urgentní výjimky nemělo provádět žádné rentgenologické vyšetření, což se týká i rentgenových snímků zubů. Je-li snímek nezbytně potřeba, může vzniknout situace, kdy příslušné ošetření nebo léčbu je nutné odložit až do období po porodu.

Účelem návštěvy zubního lékaře na počátku třetího trimestru je zjistit, je-li se zuby všechno v pořádku pro následné období po narození dítěte, kdy bude maminka maximálně vytížena péčí o novorozence a kojence. Její význam je hlavně edukační a povzbuzující v tom smyslu, aby absorbovala další informace, specifické pro prevenci zubního kazu u malých dětí a upravila podle nich praxi každodenní péče o dítě. Po druhé návštěvě zubního lékaře ještě v průběhu těhotenství by měla matka další prohlídku chrupu absolvovat zase zhruba po půl roce. Při tom by měla nechat své dítě zaregistrovat do péče u svého zubního lékaře.

Dítě by mělo v prvním roce života stejně absolvovat první prohlídku. Nejedná se při ní o skutečnou prohlídku mléčných zubů, těch bude zatím prořezáno jen pár, ale o založení zubní zdravotní dokumentace dítěte a zdravotní pojišťovny tak vlastně uhrazují zubnímu lékaři čas, který věnuje matce dítěte preventivním poradenstvím, jak pečovat o dětské zuby.

Komplikace v těhotenství

Určitá část žen trpívá v prvním období těhotenství nauzeou neboli zvracením. Kyselý obsah žaludku je velmi agresivní a vzniká nebezpečí erozí zubní skloviny. Pokud se zvracení objeví, je potřeba ústa pravidelně vyplachovat čistou vodou, je-li časté, je k výplachům úst vhodné připravit si jednoprocentní roztok jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného). V obou případech je vhodné použít k vypláchnutí úst ústní vodu, nejlépe se zvýšeným obsahem fluoridů. Není nejlepší si po zvracení čistit zuby kartáčkem a pastou ale počkat alespoň hodinku.

Péče o dásně

Ještě na jednu záludnost těhotenství by měla být nastávající maminka připravena. Související hormonální změny ženského organizmu zvyšují pohotovost dásní k zánětu působenému mikroorganizmy zubního mikrobiálního povlaku.

V průběhu těhotenství se tak mohou objevit otoky dásní nebo drobné krvácení při čistění zubů, i když je dodržování ústní hygieny pravidelné a efektivní. Prevence je jednoduchá, i když nemusí být stoprocentně účinná – přidat na železné pravidelnosti a účinnosti čistění zubů a používáním kvalitních prostředků ústní hygieny, např. ústních vod s obsahem chlorhexidinu. Pokud se přesto krvácení dásní při čistění zubů objevuje pravidelně, je dobře poradit se se zubním lékařem a zahájit doplňkovou léčbu. Je to důležité proto, aby se po porodu stav dásní rychle zregeneroval.

 

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě