Zamlklé těhotenství

Mnoho z nás, maminek, se setkalo s nepříjemnou a velmi smutnou událostí, když na začátku těhotenství přišly o miminko. Zamlklý potrat může potkat téměř každou budoucí maminku, i když je do této doby zcela zdravá.

Co je zamlklé těhotenství (missed abortion)

Zamlklé těhotenství anglicky missed abortion je ukončení těhotenství, kdy se plod v děloze matky z nějakého důvodu přestal vyvíjet nebo zemřel. Většinou maminka ani netuší, že k tomu došlo, protože se tak stane bez příznaků, které by tomu napovídaly.  Na rozdíl od potratu může zamlklé těhotenství provázet pouze lehké špinění, nebo se neprojevovat žádnými zjevnými příznaky. Velmi často tedy zamlklé těhotenství maminka zjistí při kontrolní prohlídce u gynekologa.

zamlklé těhotenství

Příčiny, které způsobují zamlklé těhotenství

Pro mnoho maminek je tato situace velmi stresující a nepříjemná. Bohužel, podle statistik takto končí zhruba každé desáté těhotenství. Většinou se jedná o první týdny těhotenství a některé ženy ani neví, že jsou v očekávání.  Příčinou potratu může být mnoho důvodů.

Může se jednat o:

  • chromozomovou vadu plodu
  • vážné virové či bakteriální infekce
  • neléčená cukrovka matky
  • vážné problémy se štítnou žlázou
  • používání léků, které jsou v těhotenství kontraindikované a matka možná v době jejich používání ještě netušila, že je těhotná
  • porucha spermií partnera
  • očkování
  • ionizační záření
  • a další vlivy

V případě, že nastane tato nepříjemná záležitost a nedošlo k přirozenému vyloučení plodu je nutné dohodnout s ošetřujícím gynekologem další postup. Jednou z variant je užití léků, které vyvolají kontrakce a následně vyloučení plodu. Další volbou je lékařský zákrok – kyretáž, neboli vyčištění dělohy. Jde o drobnou gynekologickou operaci, kdy dojde k částečnému odstranění sliznice dělohy.

Kdy je vhodné snažit se znovu otěhotnět?

Ještě nedávno převládaly názory, že snažit se znovu otěhotnět je vhodné až po 6 měsících od prodělaného potratu. Dnes již toto neplatí. Pokud váš ošetřující gynekolog shledal, že po zdravotní stránce jste v pořádku, můžete začít uvažovat o dalším snažení o miminko. Jakmile cítíte, že chcete zkusit s partnerem naplnit svoje touhy, není to vůbec problém. Mnoho maminek naopak otěhotní velmi brzo po prodělaném potratu.

Co dělat, když je psychika matky po zamlklém těhotenství ve špatném stavu

Maminky se na miminko těší, u mnohých proto může zamlklé těhotenství způsobit psychické trauma. U některých mohou přerůst až do depresí. Často je období po prodělaném potratu provázeno pocity osobního selhání, nedostatečnosti a velkým smutkem. V tomto ohledu je nutné zapojení především partnera, který by měl být pro ženu v tomto náročném období podporou. Ideálně, pokud i samotná žena mluví o svých pocitech přímo a bez ostychu, aby jí byla poskytnuta co nejlepší pomoc a nedošlo ke zhoršení stavu. Je pak její volbou, jestli se s prožitou zkušeností chce svěřit nejbližšímu okolí a rodině. Vzhledem k tomu, že se jedná o běžný jev, může sdílení s kamarádkami odhalit podobné případy a stejné prožitky i tam, kde netušíte, že jsou.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě