Zdobení kraslic

S oslavou Velikonoc je spojeno také zdobení kraslic. Vajíčko jako symbol nového života, který s jarem přichází. Kraslice jsou u nás zdobeny různými způsoby. Připomeňme si ty tradiční.

Ke zdobení kraslic jsou většinou používána vyfouknutá vajíčka, která vám mohou zdobit dům po mnoho sezón. Ve výjimečných případech, jsou zdobena i vajíčka plná uvařená. U vyfouklé skořápky musíme zajistit nejdříve dobré promytí a následné usušení. Vyfouknutá vajíčka se lépe zdobí již starší, protože jsou i pevnější. Můžete si tedy udělat zásobu předem, třeba při pečení na Vánoce.

Batika

Stará technika zdobení pomocí batiky využívá zdobení pomocí rozehřátého vosku a následné obarvování nepokrytých míst. Vyzkoušet si ji můžete i doma. Použijte tužku se zapíchnutým špendlíkem do neořezaného konce. Potom tzv. “verpánek“, kde budete rozehřívat vosk. Použít můžete připevněnou lžičku pod kterou umístíte svíčku. Následně pomocí špendlíku tvoříte na vajíčku obrazce. Po vychladnutí vosku vajíčko obarvíte. Plochy pod voskem zůstanou neobarvené a po zahřátí vajíčka vosk můžete setřít. Takto můžete postupovat opakovaně v různých plochách a barvách. Získáte tak kraslici s různobarevnou kresbou.

Náš tip: Doporučujeme barvit od nejsvětlejších barev. Vyzkoušejte začít například žlutou, další vrstvu do červené atd.

Reliéf

Technika reliéfu je velmi podobná zdobení Batikou. Jen zdobíte již obarvená vajíčka a používáte různé barvy vosku. Tím docílíte krásných barevných kombinací. V tomto případě vosk na vajíčkách ponecháváme a nestíráme ho.

Zdobení slámou

Dříve byla velmi oblíbená technika zdobení slámou, především pro její dostupnost. Sláma byla k dispozici v každé chalupě. Na zdobení se používá nejčastěji ovesná nebo ječmenná sláma. Slámu je třeba nejdříve řádně připravit. Stéblo zbavíme kolínek, dutinku potom opatrně rozstřihneme, podélně a rozžehlíme. Takto připravenou slámu položíme na karton a přejíždíme tak, aby se stala vláčnější. Na předem obarvená vajíčka pak vystřiháváme požadované tvary a lepíme.

Vyškrabování

Dříve na tuto techniku byly používány velmi ostré hřebíky. V dnešní době se můžete setkat s malou uměleckou vrtačkou, která vám práci velmi zjednoduší. Vajíčko obarvíte na co nejvýraznější barvu. Poté opatrně vyškrabujete požadované motivy. Jedná se asi o nejnáročnější techniku, protože se vám může stát, že vám téměř dokreslené vajíčko v ruce praskne.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě