Den matek – celosvětový svátek mateřství

Den matek

Oslavy matek a mateřství lze vysledovat až ke starým Řekům a Římanům, kteří pořádali festivaly na počest bohyní matek Rhea a Cybele, ale nejjasnějším moderním precedentem pro Den matek je křesťanský festival známý jako „Mateřská neděle“.

Tato slavnost, jedna z hlavních tradic ve Velké Británii a v některých částech Evropy, padla na čtvrtou neděli a byla původně vnímána jako doba, kdy se věřící vrátí do svého mateřského kostela – hlavního kostela v blízkosti svého domova – na bohoslužbu. Jinými slovy na místo, odkud pocházeli a kde tedy žily jejich matky a rodiny. Mladší lidé cestou trhali květiny, které přinesli buď do kostela, nebo své matce. Ve Velké Británii a Irsku přetrvalo toto časové vymezení svátku a dnes v tento den slaví tradiční, světský svátek matek.

Počátek Dne matek směřujeme k americké sociální aktivistce Julia Ward Howeové, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám, aby se spojily v prosazení světového míru. V následujících letech se pak pokusila ustanovit konkrétní datum pro Den matek, ale neuspěla.

Opravdovou zakladatelkou se stala až Anna Marie Jarvisová ze Západní Virginie. Ta měla snahu založit Den matek pracovních klubů s cílem naučit místní ženy, jak se správně starat o své děti.

Poprvé jej slavila roku 1907 v úzkém kruhu přátel, v dalších letech bojovala o oficiální uznání. O rok později se oficiálně slavil v kostele v Graftonu. Roku 1910 se o veřejné oznámení svátku postaral guvernér Západní Virginie. Společný návrh amerického Kongresu pak roku 1914 potvrdil prezident Woodrow Wilson. Druhá květnová neděle se stala dnem, který je věnován matkám. Když se však svátek zkomercionalizoval, Anna Jarvisová to těžce nesla. V době její smrti v roce 1948 svátek zcela popírala a dokonce aktivně lobovala za to, aby jej odstranili z kalendáře.

Od roku 1923 se zásluhou Alice Masarykové dostal i na české území. Za vlády komunistů však dostal přednost březnový Mezinárodní den žen.

Den matek

Oslavy Dne matek ve světě

V Americe, Německu, Rakousku či České republice se svátek slaví druhou neděli v květnu. Velká Británie a Irsko dávají přednost čtvrté neděli půstu. V Rusku se udržuje až poslední neděli v listopadu. V některých zemích je však svátek pevně svázán s konkrétním datem – v Polsku se slaví 26. května, v Thajsku zase v srpnu u příležitosti narozenin současné královny Sirikit.

Další alternativní dodržování Den matek lze nalézt v Etiopii, kde se rodiny setkávají, zpívají a pořádají velkou hostinu jako součást Antroshtu, vícedenní oslavy ctící mateřství.

Ve Spojených státech se Den matek nadále slaví tím, že matky dostávají dárky a květiny, ale také volno v kuchyni, nebo volno od všech domácích prací!

Den matek byl občas také datem k zahájení politických nebo feministických aktivit. V roce 1968 Coretta Scott King, manželka Martina Luthera Kinga Jr., využila Den matek k pochodu na podporu znevýhodněných žen a dětí.

Není pochyb o tom, že Den matek je příležitostí ukázat, jak moc máte svoji maminku rádi a kolik pro vás znamená. Než se rozhodnete poděkovat ženě, která vám dala ten největší dar, přemýšlejte o dárku, který jí opravdu udělá radost. Může to být i něco opravdu smysluplného, ​​ co může použít třeba na zahradě nebo v kuchyni. Ale vždy vybírejte s láskou.

Den matekDen matek

Redakce Happy Baby přeje ke dni matek všem maminkám jen to nejlepší a objímáme vás na dálku.

Neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě