Jak si vyrobit doma macerát z bylinek

Pokud přemýšlíte nad výrobou olejů, krémů či mýdel, určitě je fajn naučit se vyrobit si první macerát z bylinek, který vám doma dlouho vydrží  a můžete ho využít na různé účely.

Co je macerát

Je to výtažek (získaný louhováním)  na bázi olejů, z velké části z čerstvých bylinek v nosném – základovém oleji. Vhodný je zejména olej olivový, který má léčivé účinky a zároveň blahodárný vliv na pokožku. Dále se používá olej mandlový, sezamový, jojobový, arganový, slunečnicový, konopný nebo avokádový olej.

Kdy sbírat bylinky

Bylinky je ideální sbírat dopoledne, jakmile už uschne rosa a zároveň ještě nepálí sluníčko. Pokud venku prší, nemá smysl bylinky sbírat, jednak jsou mokré, ale hlavně déšť vyplaví látky, kterou jsou při výrobě macerátu důležité.

Jak je naložit do oleje

Jestliže máte rostlinky malé nebo pouze květy, můžete je vložit přímo do oleje. Pokud ale máte kořeny rostlin nebo velké listy, je dobré je natrhat nebo nakrájet keramickým nožem. Takto je následně naložte do oleje. Olej musí zakrývat celou rostlinku, aby tam nebyl vzduch a následně se musí zavřít víčkem. Většinou se ukládá na teplé místo. Po 6. týdnech je macerát hotový a musíte ho přefiltrovat například přes čistou utěrku a sítko. Macerát skladujte na tmavém místě.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě