Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadá každoročně na 8. března. Tento den je uznávaný jako mezinárodní svátek, stanovený Organizací spojených národů. V podstatě je to výročí stávky švadlen v New Yorku z roku 1908.  

Vznik svátku nebyl jednoduchý

Ještě předtím se ženy z několika zemí sešli ve Stuttgartu v roce 1907, aby se dohodly na krocích vedoucích ke zlepšení jejich situace. V USA už šlo o velké demonstrace po celých Spojených státech amerických, kdy ženy zejména během nedělí demonstrovaly za kratší pracovní dobu, zvýšení platů a volební právo. Ze začátku to bylo na popud Socialistické strany USA. Nejdřív se konalo shromáždění v New Yorku 8. března 1908, následně už v roce 1909 v únoru, přesně 28. 2., došlo k první oslavě svátku žen.

V Kodani se v roce 1910 konala první mezinárodní konference žen, kde se stanovila pravidelná oslava svátku. Už v roce 1911 byl tento svátek oslavovaný v Německu, Rakousku-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA. Hlavním cílem oslav bylo získání volebního práva žen.

Datum 8. března se ustálil až po první světové válce a stal se pravidelným svátkem najednou ve větším počtu zemí. Rok 1975 přinesl svátku oficiální uznání jako mezinárodního dne solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlivost, mír a rozvoj.

Dnes je to den, který poukazuje na boj žen za lepší životní podmínky a možnost zúčastnit se politického dění. Navzdory tomu ho někteří zpochybňují jako den, kdy vznikl jeden z kulturních rozdílů mezi ženami a muži.

 

 

Sdílejte
Mustela-listopad-2021reklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě