Den matek

Každoročně u nás během druhé květnové neděle slavíme Den matek. Letos připadá na 10. května. Jde o oslavu a uctění matky, mateřství, mateřských pout a hlavně vlivu matky ve společnosti, kdy můžeme poděkovat našim maminkám a ukázat jim lásku, kterou nám celý život dávají.

Vývoj svátku v různých částech světa probíhal odlišně a postupně.

Den Matek v Řecku a Římě

Den matek, jako svátek, má původ ve starověkém Řecku a Římě. Dárkyně života – matka, byla ve starověkém Řecku oslavována jako nositelka a dárkyně života. Bohyně, která tehdy představovala matku, byla pohanská bohyně Rhea – matka všech bohů. V Římě to byla bohyně Juno a slavil se svátek Matronalie.

Mateřská neděle v Anglii

Až teprve v 16. století v Anglii umožnili služebnictvu den volna. Tehdy se mohlo služebnictvo vrátit ke svým matkám a strávit s nimi den, i když to bylo pouze jednu neděli v roce, a často během půstu v období před Velikonocemi, byla to tzv. Mateřská neděle.

Den matek jako oficiální svátek

Psal se rok 1907, když se zrodila první myšlenka na oficiální zavedení oslav matek. Mezinárodní oslavy tohoto svátku se začaly realizovat na počest Anny Marie Jarvisové, které byla usilovně bojovala za práva matek. Iniciovala kampaň, v rámci které měl být vyhlášený den, který by se věnoval oslavě matek. Vedla ji k tomu smrt její matky, právě v roce 1907. A o rok později byl tento svátek už veřejně oslavován.

Uznání tohoto svátku za oficiální přišlo až o 5 let později, kdy americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil tento svátek za celonárodní a stanovil oslavu svátku na druhou květnovou neděli.

V Československu se začal svátek oficiálně slavit v roce 1923 zásluhou Alice Masarykové, dcery T. G. Masaryka.

Během éry komunismu měly oslavy Dne matek namále. Svátek byl nahrazen březnovým Mezinárodním dnem žen s tradičními rudými karafiáty. Rodiny si jej vzít nenechaly a slavily potají doma. Od roku 1989 se znovu oslavuje druhou květnovou neděli.

Zatímco v některých zemích postupem času došlo ke sloučení obou svátků, u nás zůstaly rozdělené a slavíme oba. Rok od roku navíc narůstá jejich popularita. Každoročně jsou touto dobou květinářství doslova zavalena řadou objednávek.

Co jste možná nevěděla?

  • Na celém světě je aktuálně 2,2 bilionu maminek!
  • V naprosté většině světových jazyků slovo „máma” začíná písmenem “m”.
  • Datum oslav Dne matek se různí. Ve Velké Británií je to březen, ve Španělsku, Německu nebo v Česku – květen. V Thajsku se slaví tento svátek v srpnu, v den narozenim současné královny Sirikit.
  • Pouze ve Velké Británii u příležitosti Dne matek je odesláno asi 30 milionů pohlednic – kolik jich musí být na celém světě? A co vy kupujete pohlednice nebo si jej dokonce samy vyrobíte?
  • Mezi nejoblíbenější dárky, které většina maminek dostává k jejich svátku patří: květiny, šperky a sladkosti.
  • Odhaduje se, že muži utratí asi o 35 % více na dárcích pro svou matku než pro svou ženu. Právě odtud nejspíš pochází úsloví „maminčin chlapeček”.
  • Po Vánocích a Velikonocích je právě Den matek nejčastěji oslavovaným dnem na světě.

A co vy, už máte dárek pro svou maminku?

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě