Parabeny a konzervanty slouží k tomu, aby vyrobená kosmetika či zpracované potraviny vydržely co nejdéle a nezkazily se. V podstatě důležité prvky ale je tomu skutečně tak, i co se týče zdraví?
Parabeny
Parabeny se používají jako konzervanty. Díky nim je výrobek stálý, nekazí se. Mnozí je považují stále za bezpečné, přesto se v poslední době přestávají, zvláště v dětské kosmetice, používat. Často tak na obalu kosmetiky objevíte „Bez parabenů“ či „Paraben free“? Asi tak bezpečné nebudou, že?
Jaké mají nežádoucí účinky:
- existují informace, že se chovají jako hormony, konkrétně jako hormon estrogen, jenže zde se jeho působení pojí s rakovinou, konkrétně rakovinou prsu
- vliv na mužskou plodnost
- také se s nimi pojí dermatitida a jiné alergické reakce
Některé parabeny byly zakázány v dětské kosmetice již po roce 2011, kdy na ně upozornilo Dánsko a rovnou je zakázalo. Sem patří tyto parabeny:
- propyl-
- isopropyl-
- butyl-
- isobutyl-
Ještě stále povolené parabeny jsou tyto:
- metylparaben
- propylparaben
- ethylparaben
- butylparaben
Butylparaben a propylparaben
Osobně je za bezpečné nepovažuji. Nakonec, stále se o nich vede debata a drtivá většina výrobců dětské kosmetiky je už nepoužívá. V roce 2020 se butylparaben a propylparaben dostal na seznam vysoce znepokojivých složek v kosmetice. Velké obavy panují hlavně kvůli jeho působení na hormonální systém (výše zmíněné).
Často sa používa aj v potravinárstve pod skratkou E214 a E219!
Zákaz v kosmetice pro děti?
Další konzervanty v kosmetice
Na jedné straně jsou velmi důležité, jelikož zabraňují kažení se jednotlivých výrobků, zabraňují množení mikroorganismů při používání. Slouží k tomu, aby výrobek vydržel dlouho, předlouho, aby se nešířily plísně a jiné mikroorganismy. Na straně druhé však samotné konzervanty nejsou zcela zdraví prospěšné, spíše naopak.
Exitují zdravé konzervanty a 100% přírodní kosmetika?
Třeba si však uvědomit, že konzervanty lze použít bezpečnější či méně bezpečné. Jak si tedy vybrat? Osobně, přes práh mého domu nesmí:
-
kyselina sorbová (E200) a její deriváty – způsobuje alergické reakce na kůži
-
sorban draselný (E202) – alergické reakce, vyrážka
-
kyselina benzoová (E210) a její deriváty – často dráždí pokožku, způsobuje hyperaktivitu, může způsobit i vážné alergické reakce jako je astma, červené oči aj.. (lidé s chronickou alergou – urtikou a chronickou rýmou by se jí měli vyhnout úplně)
-
benzoan sodný (E 211) – benzoan sodný je možný karcinogen v kooperaci se sorbanem draselným a kyselinou askorbovou- vzniká tím benzen, může poškozovat strukturu DNA, způsobuje alergické reakce
Dbáte při výběru kosmetiky na konzervanty? Víte o kosmetice s přírodními konzervanty? Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.
Komentáře