Samozvaný lékař zachránil 6500 životů

Martin Couney zachránil 6500 životů

Když uvidíte tyto děti, budete se divit, že tato podivná malá stvoření budou někdy lidmi. Článek s názvem „Saving Babies“ ze Světového veletrhu o dětských inkubátorech, ze kterého citujeme, byl publikován v roce 1933. V té době nemocnice nepečovaly o předčasně narozené děti, většinou je posílaly s matkou domů s tím, že bohužel brzy zemřou – aby si rodička užila aspoň těch pár chvil s miminkem.

Jistý samozvaný lékař bez diplomu Martin Couney zachránil v té době 6500 životů. Ačkoli často tvrdil, že je chráněncem francouzského lékaře Pierra-Constant Budina, muže, který popularizoval inkubátory v Evropě, nikdy o jeho dipolmu však neexistoval žádný důkaz. Tento samozvaný lékař zachránil 6500 životů…

Inkubátory pro kojence byly vyvinuty již v 80. letech v Paříži. Martin Couney je poprvé vystavil na berlínské výstavě v roce 1896. Od té doby cestoval na další výstavy, ale nakonec se v roce 1903 usadil v USA, aby pořádal show inkubátorů pro děti.

25 centů za vstup na výstavu dětí v inkubátorech

Samozvaný lékař zachránil 6500 životů

Samozvaný lékař Martin Couney, později nazývaným „doktor inkubátor“, ukázal boj mezi smrtí a životem, který se stal jednou z nejoblíbenějších atrakcí ostrova Coney Island.

Provoz inkubátoru vyšel na 15 dolarů denně a byli to právě návštěvníci výstav, kdo provoz platil, tedy v podstatě financovali boj o život malých nedonošenců.

Couneyho záměry byly jednoznačně bohulibé, ale přesto se mu od lékařské společnosti dostalo jen odsouzení a nálepky pochybného šarlatána a falešného doktora, který provozuje pouťovou atrakci. V době výstav byly předčasně narozené děti obecně považovány za geneticky podřadné a obvykle je lékaři nechávali zemřít, což bylo pro Martina Couneyho nepřijatelné, proto přišel s tímto řešením.  Martin Couney byl zdravotnickými profesionály označován za pouhého předváděče a ne skutečného lékaře. On sám ale tehdy sdělil novinářům, že se těchto výstav vzdá, až budou mít předčasně narozené děti slušnou lékařskou péči.

Samozvaný lékař zachránil 6500 životů

Samotné inkubátory byly lékařským zázrakem – vyrobeny z oceli a skla a stály na nohách, které byly asi 1,5 m vysoké. Horká voda byla přiváděna z vnější strany kotlem do postele ze sítě, na které dítě spalo.

Couney byl také velkým zastáncem kojení, navíc všechny jeho zdravotní sestry by byly propuštěny, pokud by je chytil kouřit nebo pít. Měli na sobě škrobené bílé uniformy a zařízení, kde se chovaly děti, bylo vždy bez poskvrny čisté.

Lidé odhadují, že pruský rodák zachránil životy kolem 6500 dětí a změnil běh americké lékařské vědy. V raných čtyřicátých létech se počáteční zájem o výstavy předčasně narozených dětí snížil, ale nemocnice začaly otevírat jednotky intenzivní péče a léčby předčasně narozených dětí.

Couneyův sen se splnil. Průkopník v péči o děti bohužel zemřel v padesátých letech ve věku 80 let bez peněz v kapse. Ale jeho odkaz žije dál.

Další články o předčasně narozených dětech najdete zde.

Maminky, neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě