Skeletování listů

skelet

Skeletovat listy můžete během celé sezony. Nejlepší je k tomu ale podzim, kdy listy samy odpadávají. Navíc budete potřebovat trpělivost a šikovné ruce. K finálnímu barvení můžete zapojit i děti.

Skeletový list

Skeletový list je vlastně „kostra listu“ bez měkkých pletiv mezi žilnatinou. Není těžké je připravit, ale doporučujeme listy pevné s hustým žilkováním – například listy javoru, topolu, dubu, buku, jinanu nebo břečťanu či magnólie. Jemné listy nebo listy s řídkou žilnatinou nepoužívejte.

Při sběru listů také počítejte s tím, že asi 20 % materiálu vyhodíte – seberte jich proto víc.

Jak skeletovat listy pomocí prací sody

  • Nejjednodušší způsob, jak zbavit list pletiv mezi žilkami, je postup za použití sody na praní (Na2CO3) – pozor, ne jedlé sody (NaHCO3).
  • Do hrnce s vodou přidejte sodu (1 díl sody na 4 díly vody) a přiveďte k varu.
  • Čerstvě utržené nebo spadané listy vložte do mírně vroucí vody (ideálně vždy jen listy jednoho druhu) a nechte vařit, ale ne rozvařit.
  • Délka varu závisí na druhu listů a je dobré ji otestovat (javor a dub se vaří asi 45 minut, břečťan až dvojnásobek).
  • Odpařenou vodu průběžně dolévejte.
  • Jakmile se začne část pletiv od listů oddělovat, listy pinzetou nebo dřevěnou špachtlí vyndejte a opláchněte v míse s čistou vodou.
  • Pak je položte na pevnou podložku a pomocí tupého štětce nebo starého kartáčku na zuby se snažte původně dužnaté části listů mezi žilnatinou opatrně odstranit.
  • Při práci postupujte jemně a směrem od sebe nejprve z jedné strany listu, a pak z druhé. Listy opět opláchněte a nechte oschnout.
  • Zbylou dužninu odstraní z listu Savo, které zároveň kostru listu vybělí. Listy v Savu však nenechávejte příliš dlouho, stačí 5–10 minut.
  • Po vyjmutí z bělidla je opět opláchněte a nechte oschnout, anebo po opláchnutí Sava obarvěte v míse s rozpustnou barvou, a pak teprve nechte oschnout.

Jak upravit skeletové listy?

Když máte připravené skeletové listy, můžete je nabarvit barvou ve spreji a ke zpevnění následně použít bezbarvý lak.

Vyrovnání listů je možné buď lisováním v knize, nebo přežehlením přes savý papír, nebo kapesník.

Podívejte se i na naše ostatní tvoření s dětmi: 

Podzimní věnec

Zimní tvoření s dětmi

Malování na kameny

Vánoční tvoření

Líbil se vám náš návod na skeletování listů? Pustili jste se s dětmi také do jejich vyrábění? Pochlubte se fotografií v naší uzavřené skupince Maminky Happy Baby na Facebooku, nebo nás označte u fotky na Instagramu.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě