Trichomoniáza je onemocnění, které se přenáší sexuálním stykem a může způsobit obrovské nepříjemnosti. Víte, o jaké onemocnění jde?
Trichomoniáza
Jedná se o parazitární infekci přenosnou bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) nechráněným sexuálním stykem. Je však možnost získat ji i jinak. Přenést se může i pouze vaginálním sekretem bez pohlavního styku nebo přenosem prostřednictvím ručníku. Tyto další možnosti jsou však méně časté, jestliže na předmětech vydrží trichomoniáza zhruba dvě hodiny.
Projevy trichomoniázy
Mezi projevy patří výtok z pochvy, které je řídký, zpěněný a zapáchající po rybině. Může být žluté nebo žlutozelené barvy. Žena může cítit i pálení močové trubice, pokud je zasažená i ta. Často bývá velmi bolestivý i sexuální styk.
Tělo, respektive pohlavní ústrojí je po nakažení oslabené a bývá velmi často a rychle náchylné na jiné infekce, jako jsou kvasinky, HIV nebo genitální herpes.
Muž, který také může být infikovaný, nemívá často žádné projevy.
Průběh onemocnění
Onemocnění probíhá ve čtyřech fázích. Nejdříve se jedná o první stádium, kdy vnikne přes sliznici parazit do těla ženy. V druhém stádiu dochází k projevu infekce formou výtoku, pálení po močení nebo svědění v pochvě.
Třetím stádiem je vlastně, v případě neléčení, přenos dál, a to do pohlavního ústrojí, což se může projevit bolestmi v podbřišku.
Čtvrté stádium je typické tím, že se infekce stává chronickou a asymptomatickou, tedy neviditelnou formou. Problém je ale ten, že takto skrytá infekce může způsobit problémy v těhotenství (předčasný porod) nebo ztížit možnost oplodnění.
Léčba trichomoniázy
Je důležité včas informovat lékaře o změnách a zjistit, o co se jedná. V případě trichomoniázy půjde o léčbu ATB nebo léčbu chemoterapeutikami zhruba 7 – 10 dní. Je důležité, aby se spolu se ženou léčil i její partner.
V době těhotenství se však nesmí tyto typy léků podávat, proto je žena léčena pouze lokálně formou čípků a clotrimazolu.