Vlhčené ubrousky jsou jednou z množství položek seznamu do porodnice. V porodnici totiž často není prostor pro mytí děťátka v umyvadle. Nemluvě o tom, že ani doma není vždy nejpohodlnější to malinké, křehké stvoření mýt každou půlhodinu či hodinu nad umyvadlem.
Jak vybrat vlhčené ubrousky?
Čistá voda je samozřejmě důležitým a jedním z nejčistších způsobů mytí. Ale i vodou mytý zadeček se může zapařit, pokud se zabalí vlhký, nebo je na tvrdou vodu z vodovodu citlivý.
Mnoho maminek si koupi vlhčených ubrousků do porodnice rychle odbije nákupem některé z těch nejprodávanějších značek doufaje, že prostě „sednou“ a nezpůsobí opruzeniny. Pokud náhodou zarudlý zadeček způsobí, problém se řeší zpětně, tedy krémy na opruzeniny či dodatečným větráním. Věděli jste však, že správný výběr vlhčených ubrousků je tou nejlepší prevencí?
Přinášíme vám léty ověřené tipy, se kterými výběr těch správných vlhčených utěrek neskončí zapařeným, bolestivým zadečkem miminka. Prevence je přece nejlepší lék.
Méně (složek) je více
U vlhčených utěrek věta „Méně je více” platí stonásobně. Čím méně složek, tím méně možností podráždit jemnou dětskou kůži. Ta totiž nasákne všechno – i to dobré, ale také to, co nechceme. A to rychleji než ta dospělácká. Každý konzervant a každá parfemace zvyšuje šanci zapaření – takže utěrky s minimem složek znamenají méně dráždících prvků a menší zatížení pokožky.
Raději kvalitní vlhčené ubrousky, spotřebujete jich méně
Když maminka vyzkouší několik druhů vlhčených utěrek, často si nakonec uvědomí, že přílišné šetření se vlastně nevyplatí. Ty levnější, méně kvalitní vlhčené ubrousky jsou obvykle tenké a menší, takže je spotřebuje během jednoho přebalování podstatně víc.S hrubšími, odolnějšími a mokrejšími ubrousky mnohdy stačí použít jeden, maximálně dva kusy. Je důležité najít ten správný balanc mezi kvalitou a cenou. Vždyť i ty dražší jsou často nabízeny v ekonomičtějších maxi baleních či v akciových nabídkách.
Bio a eko vlhčené ubrousky jsou dobré pro děťátko i pro planetu
Naše země bude dědictvím našich dětí, vyplatí se jim ji předat v použitelném stavu. Biologicky odbouratelné ubrousky jsou ty, které se v přírodě přirozeně rozloží. Znamenají proto menší zátěž na prostředí. Přirozeně, podvědomě také učí děti respektu k životnímu prostředí, který od rodičů takto jednoduše odpozorují.
„Biodegradable” kvalita?
Stále více výrobců vlhčených ubrousků proto vyrábí svůj produkt v „biodegradable” kvalitě, tedy takové, která umožňuje ubrousku přirozeně se rozložit. V praxi to znamená materiál vyrobený z rostlinných vláken (např. viskózy nebo celulózy) namísto běžných plastových (polyesterová vlákna). Otírat zadeček přírodními vlákny je šetrnější k planetě, ale také k miminku.
Udělejte si průzkum
Jeden z těch nejjednodušších přístupů je také vybírat vlhčené ubrousky na základě uživatelských recenzí. Přestože je rádi vybíráme přímo v drogerii podle toho, které jsou právě dostupné či v akci, je dobré si před koupí udělat menší průzkum.Na internetu se dá najít množství recenzí od rodičů, díky čemuž lze rychle zjistit, které zklamaly, které se například. velmi trhají, případně se kterými jsou zkušenosti převážně dobré a ubrousky jsou tedy ověřeny reálnými rodiči.
Na obalu a otevírání záleží
I když obal přímo nedefinuje kvalitu utěrek, dobrý obal používání utěrek dokáže velmi usnadnit (tak jako špatný naopak velmi ztížit). Obecně platí, že obalová „technika” něco stojí, a proto ubrousky z vyšší cenové skupiny mají systém vytahování a uzavírání obvykle o něco lépe promyšlený. Pokud otvor, který je třeba po použití zalepit, po pár vytaženích ubrousku nedrží, vnitřek rychle vyschne a stane se nepoužitelným. Rychle se trhající obal znamená vyschlý obsah… A pokud se ubrousky velmi špatně vytahují, při plačícím miminku a potřebě rychlého přebalení si rodič akorát tak zanadává (a příště koupí jiné).
Na závěr ještě tip:
K mytí či utírání dětského zadečku. Bez ohledu na způsob čištění – utěrky, houba s vodou nebo omývání zadečku v umyvadle, zdravá pokožka závisí také na tom, zda děťátko do plenky balíme nebo nebalíme mokré.Vždy je třeba si dát pozor a nechat zadeček chvilku uschnout. V kombinaci se správnými, vyhovujícími ubrousky tak eliminujete riziko opruzenin na úplné minimum.
Další články o těhotenství naleznete zde.
Pokud vás zajímají i jiné otázky týkající se mateřství, porodu, zdraví, sledujte také naší uzavřenou skupinku Maminky Happy Baby na Facebooku, nebo na Instagramu.