Ženská bylinná napářka

napářka

Když jsem byla 2 měsíce po třetím porodu, dozvěděla jsem se, že existuje ženská bylinná napářka. Jelikož tři porody dají tělu zabrat, uvítala jsem další způsob, jak se dát do pořádku, udělat si chvilku pro sebe a postarat se o své tělo.

Ženská bylinná napářka

Vaginální napářka je prastará technika, kterou si odjakživa dělali ženy po celém světě. Ještě i dnes v některých domech našich prababiček najdeme židle s vyřezaným otvorem, které sloužily pro tento účel.

Dnes se ženy opět začínají vracet k této starodávné proceduře.

Kdy si můžeme napářku dělat?

Před porodem – od 38 tt, kdy je již miminko donošené, pro případ, že by vyvolala porod. Pomáhá připravit porodní cesty, zjemnit a změkčit hráz a také jako příjemná relaxační chvilka, kterou žena věnuje sama sobě a vnímání svého těla – toto se jí při porodu sejde.

Během porodu – V České republice již tuto možnost poskytují některé porodnice. Napářka pomáhá rozjet porod, pokud jsou například slabé kontrakce, nebo se žena neotvírá, je stažena, případně pokud je miminko vysoko a potřebujeme, aby sestoupilo do porodních cest. Žena může mít chlad v oblasti pánve a proto miminko nesestupuje, takže mu takto můžeme pomoci teplem a vylákat ho ven.

Po porodu – třeba počkat, až skončí silné krvácení. Když už má žena jen jemné špinění, může s napařováním začít. Je to velmi vhodná procedura na poporodní obnovu. Žena po porodu potřebuje hodně ležet, odpočívat, nechat si pomoci a nechat druhých, ať se o ni starají a bez výčitek jejich péči přijímat.

napářka

 

Ženská bylinná napářka vám po porodu velmi pomůže

Po odloučení placenty zůstává v děloze rána o velikosti obědového talíře. Tato se musí zahojit během šestinedělí. Kdybychom ji měli viditelnou, nezdálo by se nám divné, že máme měsíc ležet a zotavovat se, ale protože ji není vidět, máme tendenci zapomínat na sebe, hned vyskočit, pustit se do domácích prací a starat se o všech kolem. Ale musíme se starat v první řadě o sebe a na to můžeme využít právě napářku.

Dodává do těla teplo i vlhkost, protože porodem se tělo ochlazuje a vysušuje, ztrácí krev. Pomáhá změkčit jizvy po natržení či po nástřihu hráze. Podporuje odstraňování zbytků z dělohy, podporuje oběh krve i lymfy.

Je vhodná i po císařském řezu, tehdy však třeba počkat přibližně 6 měsíců nebo dokud se stopy po stezích zcela nezahojí.

Napářka pomáhá i vrátit orgány po porodu na místo, při prolaps – pára zvedá orgány (jako když v hrnci vře voda a pára zvedá pokličku). Pomáhá také zmírnit otok nohou a snížit citlivost prsů.

I když už jste déle po porodu, můžete s napařováním začít, je to pravidelná preventivní péče o ženské orgány, kterou můžete svému tělu dopřát.

Premenstruační syndrom

Napařování pomáhá zmírnit projevy premenstruačního syndromu, díky němu bývá méně bolestivá menstruace a čistí krev bez sraženin. Nesmí se dělat během menstruačního krvácení. Jako pravidelný rituál si ho můžete dělat například 2x do měsíce před menstruací a po menstruaci. Během ovulace může u některých žen vyvolat zvýšenou citlivost vaječníků.

napářka

Jak si ji připravit?

Potřebujete velký hrnec, sedátko nebo židli na napařování, bylinky, vodu, teplé ponožky, deky. Uvaříte si 2 litry vody, po svaření nasypete 30 g bylin a povaříte 10-20 minut. Necháte chvíli vychladnout podle potřeby. Hrnec si dáte pod židli nebo sedátko na hrnec (případně já mám takový zlepšovák, že hrnec dám na zem a sedátko dám na 2 taburetky), zabalíte se do dek a do teplých ponožek, aby teplo neunikalo spodem a můžete si užívat zasloužený relax!

napářka

Poseďte 10 – 40 minut, kolik vám je příjemné. Vnímejte své tělo, zda je pára příjemná, zda cítíte teplo, zda není příliš horká. Pokud je příliš horká, přikryjte ji ještě na chvíli pokličkou. Po internetu kolují různé hrůzostrašné historky o popáleninách způsobených napářkou – riziko je asi takové, jako popálit se horkým čajem či polévkou. Vyzkoušejte, zda je teplo akorát příjemné, zapalte si svíčku a odpočívejte.

Ženská bylinná napářka – vhodné byliny?

Po skončení napářky je vhodné na 15 – 40 minut si lehnout do tepla a zrelaxovat se, ať je to co největším přínosem pro naše tělo. Nebo si můžete napářku dopřát večer před spaním.

Odvar lze použít i 2x, druhý den si ho ohřát a znovu udělat napářku, nebo si z něj udělat ještě sedací koupel.

Vhodné bylinky jsou levandule, kontryhel, dubová kůra, řebříček, růže, kokoška pastuší tobolka, jetel, měsíček, bazalka, jitrocel, řepík, meduňka, mateřídouška, nebo i koření jako například kurkuma, skořice. Já jsem jednou zkoušela i jehličí, vánoční napářku.

napářka

Kontraindikace

Kontraindikace: menstruační krvácení, těhotenství do 38 tt, masivní krvácení nebo opakované krvácení během jednoho cyklu, bakteriální infekce, bakteriální vaginóza, zánět močových cest.

Eva Miháliková
FB Rodinný sebarozvoj

Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě