Zbavte své miminko prdíků

Plačící miminko

Vaše miminko z ničeho nic začne plakat, kroutí se, je zarudlé v obličeji, nožičky přitahuje k bříšku. Křičí, křičí a není k utišení. Když se takto ohlásí bolavé bříško, je pohoda celé rodiny rychle pryč. Co s tím? Přečtěte si naše tipy, jak svému drobečkovi můžete pomoci.

Proč miminka trápí „prdíky”?

Nadýmání a plynatost jsou jedny z nejběžnějších zdravotních obtíží, které nás potkávají, a lze o nich bez zaváhání prohlásit, že dokáží pořádně potrápit v každém věku. U miminek se problémy s bolavým bříškem vyskytují především v prvních třech měsících života. Jejich výskyt obvykle souvisí s nezralostí trávicího systému, který si teprve zvyká na život mimo tělo maminky a musí se postupně naučit správně fungovat. K tomu někdy bohužel patří i bolestivý a hodně uplakaný stav, označovaný také jako kojenecká nebo tříměsíční kolika. K dispozici je mnoho návodů, jak miminkům od bolavého bříška pomoci, pokud však máte pocit, že problémy vašeho děťátka jsou závažnější než obyčejné prdíky, rozhodně neváhejte navštívit svého pediatra, aby mohla být zjištěna příčina obtíží a vyloučeno závažnější onemocnění.

Jak kojenecké kolice předcházet?

Kojenecká kolika vzniká náhle, bez příčiny, u jinak prospívajících miminek, tzv. z plného zdraví, a často končí odchodem větrů. Projevuje se především neklidem a neutišitelným pláčem.

Pokud vaše miminko často trápí bolavé bříško, vyzkoušejte následující tipy:

 • Zajistěte co nejklidnější domácí prostředí.
 • Dbejte na správnou techniku kojení tak, aby bylo omezeno polykání vzduchu.
 • Lahvičku s kojeneckou výživou nechte před podáním chvíli ustát, aby spadla pěna, která vzniká při míchání a která může způsobovat problémy s nadýmáním.
 • Vždy nechte miminko po jídle odříhnout.
 • Upravte režim krmení. Večerní krmení by mělo probíhat mezi 22. – 24. hodinou, nekrmte miminko ve spánku, při probuzení je zklidněte místo krmení raději přebalením. Jestliže miminko ve věku 3 týdnů dostatečně přibývá na váze, prodlužujte intervaly nočního krmení.
 • Nemají-li tato opatření efekt, doporučuje se dietní léčba, která u kojených dětí spočívá v přísné bezmléčné dietě maminky. U nekojených dětí se podávají speciální mléka pro léčbu alergie na bílkovinu kravského mléka. Zklidnění by se mělo dostavit do 48 hodin.
 • Pokud kojíte, omezte příjem silně nadýmavých potravin.
 • Kojící maminky mohou pít bylinné čaje proti nadýmání.
 • V případě, že obtíže neustupují nebo se dokonce zhoršují, navštivte lékaře, aby vyloučil jinou závažnější příčinu.

Jak zklidnit miminko s kolikou?

Způsobů, jak uklidnit plačící miminko, je mnoho. Mezi nejúčinnější patří samozřejmě chování, nošení v šátku, kolébání nebo houpání v kočárku doprovázené zpíváním, broukáním nebo tichým mluvením. Účinné bývá také těsné zabalení do zavinovačky, které miminku připomíná stav, kdy bylo ještě u vás v bříšku.

Vyzkoušet můžete také tzv. úlevové polohy:

 • na bříšku na vašem předloktí, tzv. na „tygříka“
 • v klubíčku – zádíčka miminka máte přitisknutá k břichu, rukama držíte miminko pod kolínky
 • na bříšku na vašich kolenou nebo na lůžku, hladíte miminko po zádech, jemně poplácáváte po zadečku.

Doporučujeme: Mírně nahřátá plenka na bříško nebo teplá koupel – pozor, nikdy nekombinujte teplou koupel a obklady! Úlevu může přinést také masáž bříška, kdy miminko hladíme po směru hodinových ručiček kolem pupíku. Někdy miminko utiší monotónní zvuk v pozadí,  třeba spuštěný vysavač nebo pračka ve vedlejší místnosti. Podejte vhodný lék proti nadýmání.

Kromě všech výše uvedených opatření můžete svému miminku pravidelně podávat kapky proti nadýmání. Ty obsahují účinnou látku simetikon, který miminku usnadní vstřebávání plynů ve střevě a jejich přirozený odchod. Velkou výhodou simetikonu je, že působí pouze fyzikálně, což znamená, že se nevstřebává ze zažívacího traktu a pouze jím projde. Nemusíte mít proto obavy, že by jeho podání bylo pro vaše miminko zbytečnou zátěží. Jistě oceníte, že aplikace léku je velice rychlá a jednoduchá – pro úlevu u kojenců stačí přidat 5-10 kapek do každé lahvičky s kojeneckou výživou nebo nakapat na lžičku a podat kojenci bezprostředně před každým kojením. Při výběru kapek proti nadýmání volte vždy registrovaný lék, u něhož je ověřena bezpečnost a účinnost.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě