Bezpečnost vašeho miminka

Miminko

Když se potvrdí vaše těhotenství, můžete si začít představovat pokojík svého budoucího děťátka: klidný, světlý, veselý… Potom zařídit jeho koutek, kde mu připravíte hnízdečko. Jaký by měl být pokoj novorozence, lze vyjádřit jedním slovem: měkký. Dítě opravdu potřebuje cosi jako zámotek, jakousi novou dělohu.

Tipy pro bezpečnost vašeho miminka

 • Kolébka nebo košík jsou vhodné asi do 2 měsíců věku. Kočárek, se kterým jezdíte s dítětem venku, se pro spaní doma nehodí vůbec.
 • Umístěte postýlku dál od místa, kam dopadají sluneční paprsky, od topení nebo místa, kde bývá průvan.
 • Nepřemísťujte postýlku: děti mají rády věci tak, jak jsou na ně zvyklé; dodává jim to pocit jistoty.
 • Při vybavování postýlky myslete i na zvědavost svého dítěte, když je vzhůru – ale nepřehánějte to; postýlka je místem odpočinku a klidu.
 • Myslete na bezpečnost: matrace musí být hladká a rovná, do postýlky nedávejte polštář, prostor mezi příčkami nesmí být moc velký, na šroubech nesmí být kryty z plastu, kolečka postýlky musí být fixována.
 • Pro noční spánek je vhodná teplota mezi 18 a 20 stupni, pro denní spánek se doporučuje teplota vyšší, kolem 20–22 stupňů.
 • Pokud je v místnosti s ústředním topením příliš suchý vzduch, zvlhčujte jej.
 • Větrejte, když dítě není v místnosti.

Vyhýbejte se jakémukoli zdroji nebezpečí a odstraňte všechny stužky, špatně přišité knoflíky apod. Jestliže je miminko vdechne, může se jimi udusit. V žádném případě nepoužívejte špendlíky, ani ty, kterým se říká „zavírací“ nebo „bezpečnostní“.

Kontrola spánku dítěte

Pokud je kout, kde vaše dítě spí, vzdálený od místa, kde se nacházíte, můžete kontrolovat dítě prostřednictvím „chůvičky“. Tím se vyhnete neustálému chození sem a tam, abyste zjistili, zda je vaše dítě vzhůru, nebo zda usnulo… Nicméně pamatujte, že není nezbytné neustále hlídat, zda mu nic není. Tiché drmolení a broukání během spánku je normální, a tak je zbytečné k němu běhat kvůli každému zvuku: elektronická chůvička zvuky zesiluje, zvlášť když dáte hlasitost na maximum, abyste měli jistotu, že uslyšíte vskutku všechno!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)