Intimní hygiena pro malá děvčátka

Intimní hygienu našich nejmenších dětí bychom neměli podceňovat. Zvlášť pokud mluvíme o hygieně malých děvčátek. I když se jedná o velmi citlivé téma, existuje mnoho rad, které si ovšem často protiřečí a tak jsme každá z nás jako matka ztracená.

Jedno je jasné – následkem nevhodné hygieny při ošetřování genitálií děvčat může vzniknout infekce anebo dojít i k srůstání poševního vchodu, tzv. synechii. Tento stav nastává u malých děvčátek, neboť se v jejich těle ještě netvoří pohlavní hormon estrogen,  sliznice rodidel jsou velmi jemné a tenké a jejich protilehlé části poševního vchodu se k sobě můžou snadno přilepit.

Synechie – srůstání poševního vchodu

Týká se to všech malých děvčátek, které z nějakého důvodu nebyly kojené, anebo je už maminky kojit přestaly, a to až do věku 8 let, protože jim chybí estrogeny, které jsou obsaženy v mateřském mléku. Až zhruba po 8. věku se jim tento hormon sám začíná v těle tvořit. I z tohoto důvodu je vhodné holčičky kojit co nejdéle.

Jak synechii předcházet?

Existuje několik rad, které zmiňují i samotní lékaři. Důležitá je hygiena! Někteří doporučují intimní gely vhodné pro děti, kde je však třeba sledovat složení jednotlivých produktů, aby jednotlivé složky nezpůsobily naopak děvčátkům problémy. Přece jen se v nich mohou nacházet chemikálie, které mohou intimní partie dráždit. Někteří lékaři se přiklání jen k čisté vodě, ale s tím, že stydké pysky dítěte je třeba občas jemně roztáhnout a vodou omýt opravdu důkladně. Nám osobně se zamlouvá metoda, kde se pysky po jemném natáhnutí dostatečně umyjí čistou vodou a následně se případné smegma odstraní pomocí dětského oleje nebo olejem kokosovým.

Nezapomeňte na důkladné omytí intimních partií miminka

Bakteriální infekce

Děvčátka jsou citlivá na bakterie, které se nacházejí v konečníku, a proto je také velmi důležité dbát na to, aby se po stolici správně utřely, a to vždy směrem ke konečníku a ne naopak. V tomto případě by mohlo dojít k zanesení infekce do genitálií.

Na intimní hygienu je důležité dohlížet minimálně do 6 roků věku dítěte, dokud nepochopí, jak se má o sebe správně postarat.

Když je dítě mimo domov

Určitě vždy upozorněte na kontrolu hygieny vašeho dítěte i v předškolních zařízeních, kde se sice snaží vést děti k samostatnosti, ale ne vždy správnou cestou. Je nutné poprosit dospělé (učitelky) o pomoc, aby to občas zkontrolovali, protože především holčičky velmi často kvůli nesprávnému utírání po stolici dostanou nepříjemné infekce díky zanesení krevních bakterií. Děti by měly zároveň nosit spodní prádlo z prodyšných a přírodních materiálů.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě