Tonutí – na co si dávat pozor

tonutí

Pomalu nastává čas léta a krásného počasí a určitě se chystáme s dětmi k vodě. Někdo půjde na přírodní koupaliště, nebo veřejný bazén, někdo si dopřeje koupání doma v soukromí. Bohužel, i v těchto příjemných chvílích se může stát něco, co nám navždy změní život.

Tonutí ve statistikách

Česká republika bohužel patří mezi státy s nejvyšší úmrtností při tonutí. Utonutí je druhá nejčastější příčina náhodného úmrtí dětí mladších patnácti let. Ze 750 dětí se cca 375 utopí ve vzdálenosti do 23 metrů od rodiče, nebo jiného dospělého. V deseti procentech těchto případů je dokonce dospělá osoba bude sledovat a absolutně nebude tušit, že se něco děje.

Jak vypadá tonutí

 • Tonutí je velice tiché, celé tělo se snaží soustředit pouze na to, aby dostalo nějaký příjem kyslíku a nezbývá dech na to, aby si tonoucí mohl přivolat pomoc.
 • Tonoucí nemáchají rukama, snaží se naopak instinktivně udržet hlavu nad hladinou.
 • Člověk, který zvládne volat o pomoc, je ve velmi vážné situaci, ale ještě se nejedná o tonutí a takový člověk ještě může být svépomocný své záchraně.

Děti a tonutí

Na co si dávat pozor?

 • Nikdy nenechávejte děti samy ani ve vaně (pokud si musíte jen třeba podat ručník, je dobrý trik nechat dítě zpívat, tak jej stále slyšíte a věděla by jste kdyby se cokoliv dělo)
 • Používejte ve vaně protiskluzovou podložku
 • Zabezpečit všechna místa na zahradě, kam dítě může spadnout – sudy na dešťovou vodu, septiky, zahradní bazény.
 • I v mělkém bazénu je dobré u dětí používat rukávky.
 • Nejohroženější jsou děti do pěti let věku. Jejich hlava je ještě těžká a snadno přepadnou, není pro ně ale lehké se opět zvednout. Dětem stačí k utopení i 2 centimetry vody!

Každé druhé tonutí končí smrtí dítěte. Utonout můžže dítě během několika vteřin třeba i jen ve 2 cm vody. Nevratné pošškození mozku vzniká jižž po 5 minutách bez kyslíku.

 Jak postupovat v případě první pomoci tonoucímu dítěti

 •  co nejrychleji dostat dítě ven z vody.
 • hlava dítěte by měla být níže než hrudník
 • Dítě uložíme na záda a zjišťujeme, zda dýchá. Pokud tomu tak není, zjistíme, zda má dítě průchozí dýchací cesty, ty uvolníme záklonem hlavy a předsunutím dolní čelisti, čímž dojde k otevření úst. Pokud dítě nedýchá, zkusíme nahmatat puls (nejvhodnější místa jsou na tepnách krku nebo paže). Pokud je vše negativní, zahájíme resuscitaci. Tedy dýchání z úst do úst i stlačování hrudníku.

Dýchází z úst do úst a stlačování hrudníku – jak postupovat u jakého věku dítěte

 • U kojenců vdechujeme vzduch současně do úst i nosu dítěte a sledujeme zvedání hrudníku. Hlavička dítěte musí být stále zakloněná!
 • U větších dětí palcem a ukazovákem stiskneme dítěti nos a pozvolna vdechujeme vzduch do úst dítěte. Hlava musí být dobře zakloněná, aby vzduch mohl proudit do hrudníku. Zkontrolujeme také zapadlý jazyk. Hloubku vdechu řídíme podle věku dítěte a podle sledovaného zdvihání hrudníku.
 • U novorozenců platí jedno vdechnutí a tři stlačení. U kojenců a větších dětí, stejně jako u dospělých, jsou to dva vdechy a třicet stlačení.

Poté je vhodné uložit dítě do stabilizované polohy a vyčkat příjezdu záchranářů, které nesmíme nikdy zapomenout zavolat! V případě nutnosti volejte na záchranou službu na čísle 155!

Maminky, žádná z nás si nepřeje podobnou situaci zažít, ale je lépe být připraven a informován. Hlavně zachovat klidnou hlavu a nepanikařit.

Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.

 

 

 

 

 

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě