Ruce-nohy-ústa neboli sedmá nemoc

Jedná se o „novodobé“ virové onemocnění způsobené enterovirusem Coxsackie A16, které se šíří především mezi dětmi a je velmi infekční.

Projevy onemocnění

Děti v dětském kolektivu jsou na toto onemocnění velmi náchylné. Jde o velmi časté onemocnění malých dětí zhruba do 10 let. Onemocnět mohou občas i dospělí, kteří nejsou vůči této nemoci imunní. Projevuje se vyrážkou okolo úst, na dlaních a na chodidlech. Nemoc provází zvýšená teplota, nechutenství, slinění a celková apatie. Mohou se objevit i bolesti v krku, bolesti břicha a v ústech se můžou objevit afty. Vyrážka dětem způsobuje svědění a někdy bývá i bolestivá. Je to velmi nakažlivé ale zároveň nezávažné dětské onemocnění.

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

Přenos nemoci

Toto virové onemocnění se šíří velmi rychle, a to jako kapénková infekce vzduchem, nebo kontaktem s předmětem, na kterém se virus nachází. Dítě si ji může přinést z veřejných záchodů, z hřiště či dětského koutku, z kina nebo koupaliště. Infekce se šíří hlavně v létě a na podzim. Inkubační doba je 3 až 6 dní. Většinou v kolektivu způsobí místní epidemii.

Léčba sedmé nemoci

Při tomto onemocnění je nutné, aby dítě dodržovalo klidový režim, bez sportovních aktivit, které mohou dětem způsobovat bolest na postižených končetinách. Je důležité, aby se nezdržovalo v dětském kolektivu. Po výskytu této nemoci by se měly hračky z daného kolektivu dezinfikovat, aby nedošlo k přenosu nemoci na další děti.

Dítě by mělo přijímat zvýšené množství vitamínů, zvlášť z řady vitamínů B a vitamin C.

V případě vyšších teplot je dobré je jemně srazit a vyrážku je možné natírat zinkovou mastí případně Fenistil gelem. Dítěti je vhodné podávat lehkou stravu, která nikterak nedráždí pokožku. Také je třeba dbát na to, aby se dítě vyhýbalo pobytu na slunci.

Onemocnění se hojí spontánně zhruba po 10 dnech bez komplikací. Jakmile se ale jedná o dítě s výrazně oslabenou imunitou, je dobré stav těchto dětí pečlivě sledovat pro případ, že by mohlo onemocnění přejít až do zápalu mozkových blan. 

Komplikace, které mohou nastat

U některých dětí dochází po 4 – 5 týdnech po odeznění nemoci k odloučení nehtů na rukou a nohou, případně se může stát, že na kůži zůstanou jemné jizvičky. Onemocnění se může během života opakovat, zvlášť u osob se sníženou imunitou.

Onemocnění nemá dopad na plod dítěte u těhotných žen, ale problém může nastat během porodu, pokud by se novorozenec virem nakazil. Potom je nutné ihned zahájit potřebnou léčbu.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě