Pátá dětská nemoc

Pátá Dětská Nemoc

Pátá dětská nemoc se liší od šesté dětské nemoci tím, že se vyskytuje u předškoláků a mladších školáků. Jde o infekční virové onemocnění.

Pátá dětská nemoc

Původcem onemocnění je Parvovirus B19, který se šíří kapénkovou infekcí a vstupuje do těla dětí prostřednictvím dýchacích cest.

Projevy onemocnění

Pátá dětská nemoc má různé projevy. Parvovirus, který se postupně šíří až do kostní dřeně a kloubů, může v kostní dřeni dočasně působit snížením krvetvorby, který ale zdravé děti nijak neohrozí.

Dítě je během nemoci viditelně unavené, mohou ho pobolívat klouby. Jejím projevem mohou být skvrny na kůži fialovočervené barvy. Vyrážka se nejdříve objeví v okolí nosu a tváře. Je typická svým tvarem, který připomíná motýlí křídla. Skvrny mohou vystupovat také na zadečku a vnitřní straně končetin a to zhruba po dobu 7 – 10 dní. Taktéž se může objevit teplota, podobně jako zduřelé uzliny. Je možné, že onemocnění přejde i bez těchto příznaků.

Léčba páté dětské nemoci

Jakmile jde o virové onemocnění, není nutné podávat ATB. Léčba probíhá v klidovém režimu na lůžku. Pokud je to nutné, mohou se dítěti podávat antipyretika (léčiva snižující horečku) v případě horečky. Dítě by se mělo vyhýbat kolektivu. Překonáním této nemoci dítě získává doživotní imunitu.

Onemocnění může znamenat problém pro těhotné maminky, protože se může prostřednictvím placenty dostat k plodu a způsobit vážné poškození až smrt plodu.

O onemocnění Šestá dětská nemoc si můžete přečíst v našem článku.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě