Šestá dětská nemoc

Většinou se u dětí do 3 roků objevuje onemocnění, tzv. šestá dětská nemoc. Jde o virové onemocnění, které provází vysoká horečka a vyrážka.

Šestá dětská nemoc

Za onemocnění stojí herpesvirus 6 (HHV6). Zdrojem nákazy může být kdokoliv v okolí dítěte, ať už je to rodič, sourozenec nebo dítě od sousedů.

Inkubační doba je 10 dní. Onemocnění je typické vysokými horečkami, které trvají 3-5 dní. Po jejich odeznění se na trupu objeví vyrážka, která se rozšíří na končetiny a krk.

Příznaky onemocnění

Dítě může, ale i nemusí mít projevy tohoto onemocnění. Některé děti sice onemocnění již měli, ale viditelné u nich nebylo. Někdy se může objevit pouze horečka a kožní projevy viditelné nejsou. Dítě je během onemocnění ospalé a plačtivé, může mít vodnatou rýmu, zduřelé uzliny v oblasti hlavy a krku, bolestivý začervenalý krk. Vyrážka po pár dnech odezní, dítě přestává být infekční.

Léčba šesté nemoci u dětí

Onemocnění je způsobené virem, takže není nutné podávat ATB. Důležité je, aby dítě bylo v klidu a mělo dostatek tekutin. V případě  potřeby je možné podávat antipyretika. Občas se může stát, že během onemocnění dojde k febrilním křečím, v tu chvíli je nutné kontaktovat lékaře. Ve skutečně výjimečných případech může dojít k poruše krvetvorby nebo zánětu jater a mozku. Překonáním onemocnění dítě získává doživotní imunitu.

Přečtěte si také o onemocnění Ruce-nohy-ústa neboli sedmá nemoc

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě