Průjem u dětí je jedním z nejčastějších onemocnění. Může mít různé příčiny a intenzitu. U některých dětí bude trvat déle, některé si ani nevšimnou, že se něco děje.
Kdy jde opravdu o průjem u dětí?
Stolice u dětí je vodnatá a velmi častá. Obvykle nejde o závažné, životu ohrožující onemocnění. Problém však způsobuje dehydratace dítěte, protože ztrácí příliš mnoho vody a ne vždy dokáže v takovémto stavu přijmout dostatek tekutin. V případě vysoké dehydratace může dojít až k vážnému stavu a to až k životu ohrožujícímu.
Co způsobuje průjem u dětí a jak se projevuje?
Průjem může mít různé příčiny. Může jít o virové, bakteriální, parazitické infekce, ale může jej způsobit i otrava jídlem, vedlejší účinky léků či potravinová alergie.
Virový původ průjmu má rychlý nástup z plného zdraví. Dítě může zvracet, je neklidné, většinou má teplotu nebo horečku. Stolice bývá vodnatá a postupně se vrátí do původního stavu, zhruba do 10 dnů.
Bakteriální infekce může mít za následek krev ve stolici, ale i vysoké horečky, které mohou přetrvávat delší dobu.
Vedlejší účinky léků jsou velmi časté, zvlášť pokud dítě bere antibiotika, v tuto dobu je dobré koupit spolu s antibiotiky v lékárně také kvalitní probiotika, která upraví narušenou střevní mikroflóru dítěte.
Při potravinových alergiích přetrvává průjem vždy po nějakém druhu jídla a to je vlastně dlouhodobý stav. V tomto případě je třeba zjistit, o jaký tip potravinové alergie jde a vyhnout se jídlu, které to způsobuje. Může jít o alergii na lepek mléko, sóju apod.
Kdy kontaktovat lékaře
- v případě, že se vám stav vašeho dítěte nelíbí, navštivte lékaře, aby zjistil, co je původem průjmu a na základě toho dále postupujte
- jakmile má vaše dítě méně než 6 měsíců
- pokud má dítě horečku více jak 48 hodin nebo se vám jeví jako dehydrované, případně je stolice s příměsí krve nebo je příliš tmavá
- když dítě odmítá delší dobu přijímat potravu a nápoje, má nafouknuté břicho a bolesti břicha, zvrací
- jakmile má žluté zbarvení pokožky a očí
- samozřejmě, pokud řídká stolice trvá více jak týden
Jak postupovat při léčbě
Většina průjmových onemocnění je způsobena virovými infekcemi. Pro tuto léčbu neexistují žádné léky, ovšem mnohé problémy v průběhu několika dní sami odezní. Samozřejmě je dobré upravit stravu, která by měla být lehká, určitě dětem nenabízejte smažená mastná jídla, sladké nápoje a sladkosti. Pokud má dítě průjem společně se zvracením, je na místě organismus dostatečně zavodňovat, například pomocí rehydratačních roztoků, které koupíte běžně v lékárně.
Jakmile je průběh průjmu obtížný a zdlouhavý a vám se zdá, že dítě není v pořádku, je už příliš dehydrované a navíc ještě k tomu mladší než 6 měsíců, je důležité jeho stav pečlivě sledovat a případně jet do nemocnice, kde dítěti dají rehydratační roztok intravenózně nebo sondou.
Pokud je dítě kojené, určitě kojení nepřerušujte.
Přikrmujete-li umělým mlékem, postupujte podle návodu, ale většinou se nepodává pouze v první fázi rehydratace.
V případě zlepšení stavu začněte postupně dítěti podávat lehčí stravu – jako je rýže s máslem, mrkvové pyré, jablkové pyré apod.
Je-li průjem bakteriálního původu, užívají se antibiotika a tehdy je nutné podávat také probiotika, která zničenou střevní mikroflóru bakteriální infekcí a zároveň antibiotiky postupně upraví.
Pokud je vaše dítě trpící průjmem ještě malé miminko přečtěte si také náš článek o průjmu u miminek.