Průjem u miminka

Dětský křik

Vyloučí-li miminko alespoň tři tekuté stolice za den, mluvíme o průjmu. Průjem u miminka je jedním z nejčastějším strašákem maminek. 

Když zaútočí průjem u miminka

Ztrácí při tom velké množství vody a často k tomu i zvrací. Velice rychle se může odvodnit, dehydrovat, mnohem rychleji než dospělý člověk. Situace se může v průběhu několika hodin velice rychle zhoršit. Kontaktujte svého lékaře ihned, jak se to stane.

Mezitím:

  • Je-li dítě kojeno, pokračujte v kojení.
  • U nekojeného dítěte podávejte v prvních 4 hodinách rehydratační roztok v množství alespoň 30–50  ml na 1 kg hmotnosti dítěte a poté pokračujte v podávání mléka, které dítě pilo před onemocněním.
  • Ztráty tekutin doplňte rehydratačním roztokem v menším množství: 10 ml na 1 kg hmotnosti dítěte po každé průjmové stoličce. Umělé mléko můžete místo ve vodě připravit v rýžovém roztoku.

Platí pravidlo, že čím je miminko menší, tím rychleji může dojít k dehydrataci. Pokud tedy máte podezření na průjem, miminko nepřijímá dostatek tekutin a nemá dostatečné množství pomočených plen, kontaktujte telefonicky svého lékaře nebo lékařskou pohotovost.

průjem u miminka

průjem u miminka

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě