Růstový spurt

Narodí se vám vaše vytoužené miminko, které vás v jistých chvílích umí pořádně potrápit. Zvláště, když na něho přijde nečekaný hlad a vy na to nejste připravená. Růstový spurt je nečekaný.

Co to vlastně je růstový spurt?

Miminko má během svého prvního roku několik období, kdy mu roste apetit. Nikdo přesně neví, kdy se to stane a kolik jich bude. Dá se jen říct, že ho můžete očekávat okolo 10. dne po narození, ale také přibližně ve 3. týdnu, 6. týdnu, ve 3., 4., 6. nebo 9. měsíci znovu. Na miminko to prostě přijde a najednou má vlčí hlad.

Projevy růstového spurtu

Až do této doby klidné miminko se najednou začne častěji budit a dožaduje se častým pláčem něčeho, co maminka nemusí hned pochopit. Nejčastěji to bývá právě hlad.

Miminko je paradoxně velmi plačtivé a nespokojené i u prsu, protože se mu nemusí líbit, že dočasně, než se upraví tvorba mléka, bude téct z prsou mléka méně nebo pomaleji. To se ale častým přikládáním upraví a tvorba mléka se doslova nainstaluje tak, aby mělo miminko mléčka dostatek. Stejně tak se růstový spurt projeví i u dětí krmených z lahvičky, abyste si nemyslela, že tady to neplatí. Mnoho maminek to ale znejistí a proto je dobré případně kontaktovat pediatra nebo laktační poradkyni, která jí danou situaci vysvětlí.

Každý takovýto výpadek mléka trvá zhruba 3 dny, ale někdy to může trvat i déle. U některých miminek si toho maminka ani nevšimne. Je to vždy velmi individuální. V případě, že by toto období trvalo déle, je dobré se opět poradit s odborníkem.

Další články o miminku naleznete v sekci miminko.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě