Vývoj miminka – 5. měsíc

Vývoj miminka 5. měsíc

Projděte s námi vývojem  miminka v období 5. měsíce po narození. Jakým vývojem v tomto období miminko projde a co vše už umí?

Co vše umí miminko v 5. měsíci?

– chytá si palce na nohou a vkládá si je do úst

– zkouší se udržet na nohou, když ho držíte za ručičky

– převrací se ze zádíček na bříško a naopak

– když je najedené, odvrátí tvář

– bere do rukou hračky, které ho zaujmou barvou, tvarem, zvukem

– dokáže se soustředit na kratší dobu

– vše si vkládá do úst

– zvedá ručičky, abyste ho vzala do náruče

 

Některé děti dokážou sedět ale pokud spadnou, ještě se neumí samy posadit. Na zádíčkách rádo hýbe rukama a nohama. Můžeme pozorovat velký pokrok v koordinaci mezi očima, rukama a ústy miminka. Spatří hračku, uchopí ji oběma rukama, hraje si s ní a dá si ji do úst. Když mu spadne, hledá ji pohledem. Pozoruje vlastní ruce a hraje se s nimi. Zaostří na svůj obraz v zrcadle, ale nepoznává se. Dokáže spojovat zrakové a hmatové vjemy. Otočí se na osobu, která na něj mluví.

Miminko zkouší sed

Miminko zkouší sed

Fascinují ho pohyby úst osoby, která vypráví a je velmi citlivé na intonace. Velmi rychle u rodičů rozpozná radost, hněv či smutek. Některá miminka jsou malí smíšci, smějí se na každého, koho spatří. Jiná jsou vážná a svůj úsměv věnují jen nejbližším členům rodiny. Mezi dětmi jsou v těchto projevech velké individuální rozdíly. Je třeba respektovat již v tomto věku osobnost dítěte. Jeho růst pokračuje. Tento měsíc se jeho váha zvýší v průměru o 700 g (průměrná váha v pátém měsíci je mezi 5,5 až 8,5 kg) a naroste asi o 2 cm.

Přečtěte si také náš článek o tom, co již s vaším miminkem máte za sebou Vývoj miminka – 4.měsíc  nebo co váš čeká dál v článku Vývoj miminka – 6. měsíc.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama
  1. 4 měsíční miminko a jeho vývoj | Happy Baby

    […] Přečtěte si také náš článek o tom, co již s vaším miminkem máte za sebou  ve 3. měsíci nebo co váš čeká dál v článku  o vývoji miminka v 5. měsíci. […]

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě